Przejdź do treści

Τα επίθετα (ta epítheta) – Przymiotniki w greckim

Kiedy opisujemy coś, albo kogoś, mówiąc o cechach takich jak: kolor, kształt, właściwości itp. używamy przymiotników – το επίθετο (to epítheto). Przymiotnik jest uzgadniany z rzeczownikiem w rodzaju, liczbie i przypadku. 

W greckim występują różne końcówki przymiotników. Dzisiaj powtórzymy te najpopularniejsze:  

  • Επίθετα σε -ος, -η, -ο, e.g., όμορφος-όμορφη-όμορφο (ómorfos-ómorfi-ómorfo) czyli: piękny-piękna-piękne 
  • Επίθετα σε -ος, -α, -ο, e.g., νέος-νέα-νέο (néos-néa-néo) czyli: nowy-nowa-nowe 

Jak pewnie zauważyliście, końcówki w rodzaju męskim i nijakim są w obu przypadkach takie same. To co się zmienia, to końcówki w rodzaju żeńskim: używamy albo -η albo -α. Skąd wiemy kiedy użyć której? Oto odpowiedź! 

  • Kiedy przed przyrostkiem formy żeńskiej pojawia się spółgłoska, używamy przyrostka
  • Jeśli przed przyrostkiem jest samogłoska, użyjemy końcówki

Na przykład, przymiotnik «καλός» (kalós), czyli “dobry”, ma «λ» przed końcówką, czyli spółgłoskę. Zatem forma żeńska tego przymiotnika to «καλή» (kalí). Przyjrzyjmy się odwrotnej sytuacji, przymiotnik «κρύος» (kríos) – “zimny”, ma «υ», czyli samogłoskę przed końcówką. Z tego powodu, żeńska forma tego przymiotnika to «κρύα» (kría). 

Wyjątek: μοντέρνος-μοντέρνα-μοντέρνο (modérnos-modérna-modérno), co znaczy “nowoczesny-nowoczesna-nowoczesne”. 

Całkiem łatwe, prawda? A teraz zastanówcie się jak utworzylibyście rodzaj żeński od poniższych przymiotników: μεγάλος (meghálos), αστείος (astíos), μικρός (mikrós), ακριβός (akrivós), ωραίος (oréos), τέλειος (télios), δύσκολος (thískolos), εύκολος (éfkolos), πλούσιος (plúsios), καινούργιος (kienúrghios).