Nauka języka to ekscytująca przygoda! Zanurzamy się w odrobinę inny świat, inną kulturę, gimnastykujemy szare komórki. To może być naprawdę dobra zabawa, ale dla większości z nas, oprócz zabawy liczy się też efekt – to, żeby wyjechać za granice i swobodnie porozmawiać z “tubylcami”, żeby przeczytać ulubioną książkę w oryginale, oglądać filmy bez napisów, wyjechać do ciekawej pracy za granicą, porozmawiać z ukochanym w jego ojczystym języku. Uczymy się po to, żeby się nauczyć!
Zatem jak sobie pomóc?
Wiadomo, że każdy uczy się troszkę inaczej i nie wszystko jest dla każdego, ale myślę, że zdecydowanej większości z Was pomogą poniższe sposoby, “przyspieszacze nauki” 😉
- Słuchaj muzyki w języku, którego się uczysz.
Muzyka odpręża, a jednocześnie uaktywnia obszary mózgu, które odpowiadają za pamięć długotrwałą. Nie przejmuj się, że nie rozumiesz tekstu – on i tak z Tobą zostaje, „toruje” drogę do bardziej aktywnej nauki. Nagle podczas zajęć może okazać się, że wiesz, jak coś powiedzieć, albo szybciej to zapamiętasz, bo dane wyrażenie wydaje Ci się w pewien sposób znajome. I tak jest – w końcu słyszałeś to przy dźwiękach Twojej ulubionej muzyki!
- Oglądaj filmy z oryginalnym dźwiękiem.
Pozwoli Ci to osłuchać się z żywym językiem. W prawdziwym życiu rzadko kto wypowiada się tak, jak lektor z podręcznika. Przyzwyczaisz się też do naturalnego tempa wypowiedzi w danym języku, poznasz język potoczny, zaczniesz lepiej domyślać się tego, czego nie rozumiesz z kontekstu.
Wśród lektorów od wielu lat toczy się dyskusja czy filmy oglądać z napisami, czy bez. Pisaliśmy o tym jakiś czas temu na naszym blogu – sprawdź jakie są argumenty za i przeciw.
- Znajdź podcasty w języku, którego się uczysz.
W dzisiejszych czasach jest z czego wybierać. Podcastów możesz słuchać spacerując, jeżdżąc na rowerze, a nawet sprzątając ? Ważne, żeby podcasty były dostosowane do twojego poziomu i koniecznie wybierz tematykę, która Cię interesuje! Przyjemne z pożytecznym, a powiedziałabym nawet, że przyjemne z przyjemnym.
- Zapisuj słówka/wyrażenia, które ciężko Ci zapamiętać na karteczkach
Niektóre słówka lubią płatać figle i ciągle uciekać z głowy. Zapisz je na karteczkach i rozwieś w miejscach, na które często spoglądasz (lustro, lodówka, ściana za komputerem). Bardzo szybko okaże się, że pamiętasz je doskonale, a karteczki możesz zdjąć i zapisać na nich nową porcję figlarnych słówek.
- Znajdź grupę
Grupę osób, które uczą się tego samego języka. Pomocne będą media społecznościowe. Jeśli uczysz się mało popularnego języka i nie ma takiej grupy to… załóż swoją! Idealnie gdybyście mogli się spotykać i rozmawiać, ale rozmowy na skypie też dużo dają, a nawet zwykła wymiana informacji/ciekawostek/tytułów książek jest ważna i z pewnością pomaga utrzymać potrzebną motywację do nauki.