Mówiąc o przyszłości w języku angielskim używamy głownie 3 konstrukcji: czasu present continuous (I’m visiting my grandma tomorrow), czasu future simple (He’ll pay for the lunch) oraz going to (She’s going to fall). Oczywiście każdej z nich w innych okolicznościach ?
Dzisiaj powiem Wam kilka słów na temat tego, kiedy użyć czasu future simple (tego czasu z will), a kiedy konstrukcji going to.
Czas Future simple
W jakich sytuacjach mówiąc o przyszłości użyjemy tego czasu?
- Will jest “przyjacielem” spontaniczności ? Jeśli nagle wpadniemy na pomysł, że coś zrobimy, albo zgłosimy się do wykonania jakiegoś zadania, użyjemy “will” – “I will walk the dog”.
- Pomaga nam też o coś poprosić – “Will you help me with my homework?”
- Gdy snujemy plany na przyszłość – “Next year, I’ll go to Japan”.
- “will” to ulubione słowo wróżek (i meteorologów ?) – “It will rain on Monday”, “You will be rich and you will travel a lot”. Czyli “przepowiadanie”, “przewidywanie” przyszłości.
- Używamy go również mówiąc o “ogólnych prawdach” – “In December people will spend a lot of money on Christmas gifts”.
- Kiedy mówimy o naszych przewidywaniach opartych na przeczuciach: “I think, this year will be a good year for me”
- Kiedy mówimy o nadziejach na przyszłość: “She hopes she’ll get a rise and will buy a new car”.
Konstrukcja Going to
Kiedy używamy konstrukcji “going to”:
- Mówiąc o konkretnych planach, co do których poczyniliśmy już jakieś przygotowania: “She is going to visit her mum tomorrow” – poczyniła ku temu jakieś kroki – wzięła wolne, kupiła mamie kwiaty itp.
- Mówiąc o nadchodzącym w bliskim czasie stanie pogody, ale na podstawie konkretnych obserwacji: “It’s going to rain” – Użycie “going to” oznacza, że widzimy już ciężkie chmury, nie przewidujemy pogody tylko mówimy o skutkach tego co się właśnie dzieje.
- Kiedy mówimy o naszych przewidywaniach opartych na dowodach lub doświadczeniu: “I ate too much, I’m going to feel bad all afternoon”.
- “going to” pomaga wydawać polecenia dotyczące przyszłości: “We’re going to clean this kitchen today. I accept no excuses”.
- Kiedy podjęliśmy decyzję, że coś zrobimy, albo zamierzamy coś zrobić: “I’m going to stop smoking”.
- Opisujemy coś, co się za chwilę wydarzy: “Watch out! She’s going to fall!” – widzimy dziewczynkę, która poślizgnęła się na drabinkach.
Jak widać nie taki diabeł straszny jak go malują ? Jeśli chcecie sobie utrwalić tą wiedzę, to wymyślcie po 2,3 własne przykłady dotyczące każdej z opisanych powyżej sytuacji użycia tych konstrukcji, najlepiej wizualizując sobie konkretne sytuacje. Opanujecie to “rach-ciach”. Powodzenia!