Fenomen oliwy z oliwek
Grecka kuchnia uznawana jest za jedną z najzdrowszych kuchni świata. Jej wyjątkowość polega nie tylko na różnorodności potraw, ale także na tym, że Grecy niemal do wszystkiego używają zdrowej, produkowanej na miejscu oliwy z oliwek.
Jej nieocenione właściwości zdrowotne jak np. obniżenie cholesterolu, zapobieganie chorobom serca i chorobom nowotworowym, redukcja stanów zapalnych organizmu czy też zapewniająca (oczywiście wraz z innymi czynnikami) długowieczność przyczyniają się do tego, że Grecy są bardzo dumni ze swojego narodowego skarbu i nazywają ją greckim złotem w płynie.
Jak powstaje oliwa z oliwek
Grecja jest trzecim na świecie producentem oliwy z oliwek zaraz po Hiszpanii oraz Włoszech. Oliwę produkuje się niemal w każdym zakątku tego słonecznego kraju, aczkolwiek są pewne regiony, które mogą w szczególny sposób pochwalić się wyjątkową tradycją oliwną. Do głównych rejonów Grecji słynących z najczystszej i najbogatszej w walory zdrowotne oliwy z oliwek zaliczamy: Kretę, Peloponez, Korfu czy Eubeę. Oliwa z oliwek na tych obszarach wyróżnia się niesamowitym smakiem oraz jakością.
Wyspa Kreta ma najdłuższą tradycję związaną z uprawą oliwek. Drzewa oliwne w kulturze lokalnej zajmują wyjątkowe miejsce. Kreta ma także idealne warunki – wilgotny klimat oraz położenie blisko słonych mórz, które sprawiają, że oliwa charakteryzuje się niską kwasowością. Niemal każda rodzina może się pochwalić swoimi gajami oliwnymi oraz tym, że ich oliwa jest jedną z najlepszych na świecie. Uprawa i zbiór oliwek od wieków są prowadzone w sposób tradycyjny – oliwki zbierane są ręcznie. Jest to proces bardzo pracochłonny a pracownicy zbierają oliwki z drzew za pomocą specjalnych grzebieni lub rękoma po to, aby uniknąć uszkodzeń owoców i zachować jak najwięcej walorów smakowych i odżywczych. Zbiór oliwek jest ważnym wydarzeniem społecznym oraz kulturalnym w Grecji. Trwa on od końca października/początku listopada aż do stycznia/lutego w zależności od regionu. Procesy tłoczenia odbywają się w niewielkich lokalnych tłoczniach. Ponad 80% oliwy produkowanej w Grecji to oliwa Extra Virgin – co oznacza, iż jest ona nieprzetwarzana. 100% soku wyciśniętego z oliwek, bez żadnych ulepszaczy, dzięki czemu jest ona najzdrowszą i najwyżej cenioną oliwą z oliwek.
Grecy oprócz tego, że mogą się poszczycić największym odsetkiem produkcji oliwy z najwyższej półki a więc Extra Virgin to także wiodą prym jeśli chodzi o spożycie oliwy w skali roku. Żaden inny kraj nie spożywa jej tak dużo w przeliczeniu na osobę. W Grecji jest to aż 26l oliwy z oliwek na mieszkańca w skali roku! Z ciekawostek warto nadmienić, iż każda oliwa z oliwek może się od siebie różnić! Oliwa może mieć inny smak i aromat związany z odmianą drzew oliwnych, regionu na którym jest uprawiana czy też sposobu produkcji.
Wykorzystanie oliwy z oliwek
Oliwa jest używana w greckiej kuchni niemal do wszystkiego: do sałatek, dań mięsnych, jako dodatek do chleba, dipów, smażenia. Ta oliwkowa tradycja trwa już od wieków. Dawniej oliwki i oliwa z oliwek były uznawane za dary bogów. Stanowiły powód do dumy oraz podkreślały wyjątkowość greckiej diety. Oliwa oprócz zastosowania w kuchni była także składnikiem wielu kosmetyków. Do dziś dnia możemy znaleźć oliwkowe mydła, kosmetyki do opalania z dodatkiem oliwy z oliwek, kremy, produkty do demakijażu, maski do włosów i wiele wiele innych na jej bazie.
Do czego jeszcze Grecy używają oliwy z oliwek? Np do ochrony drewnianych mebli przed wysychaniem i pękaniem, do nawilżania drewnianych sprzętów muzycznych, do naprawy skórzanego obuwia oraz toreb, aby nie pękały i służyły jak najdłużej, do leczenia różnorakich problemów skórnych jak poparzenia słoneczne, ukąszenia, wysypki. Jak widać oliwa z oliwek ma różnorodne zastosowanie. Grecy są bardzo dumni, ze swojego złotego skarbu. Chętnie dzielą się z przyjaciółmi z zagranicy swoją oliwą oraz są przekonani o jej wyższości smakowej oraz zdrowotnej.
Zbiory oliwek mogą okazać się świetnym pretekstem do odwiedzenia Grecji poza sezonem. Znalezienie ,,pracy dorywczej” przy zbiorach jest jak najbardziej realne! 🙂 Jest to praca ciężka, żmudna, ale warto jej spróbować choć raz! Samo przebywanie w gaju oliwnym to wyjątkowe doświadczenie a dodatkowy kontakt z lokalnymi mieszkańcami, którzy mogą godzinami rozmawiać o swoim ,,narodowym płynnym skarbie” z pewnością okaże się ciekawą przygodą i szansą na podszkolenie języka greckiego.