Przejdź do treści

Αλκυονίδες μέρες (alkioníthes méres) – Dni zimorodka

Nadeszła zima i robi się coraz zimniej I zimniej, nawet w Grecji! Jednak podczas zimy pojawia się pewien okres, w którym jest cieplej i świeci słońce. Meteorolodzy z pewnością mają wyjaśnienie tego zjawiska, jednak grecka mitologia przedstawia swoją własną interpretację! 

Alkione i Keyks, po grecku «Αλκυόνη» (alkióni) i «Κήυκας» (kíikas), byli bardzo szczęśliwą parą. Według jednego z mitów, ich szczęście było tak olbrzymie, że porównywali się do Zeusa i Hery, co zostało odebrane jako wielka arogancja i wywołało furię bogów.  Z tego powodu Zeus zesłał błyskawicę, która trafiła w łódź Keyksa i pozbawiła go życia. Kiedy Alkione dowiedziała się co się stało zupełnie się załamała i rzuciła się w morze aby odebrać sobie życie. Bogowie poczuli głębokie współczucie i zamienili Alkione w zimorodka, ptaka nazywanego w Grecji «αλκυόνη» (alkióni)! Zimorodki w Grecji składają swoje jaja zimą, głównie w styczniu, dlatego Zeus pozwala, aby słońce świeciło mocniej i ogrzewało ptaki, aż ich młode się wyklują!  

Te ciepłe dni nazywane są z tego powodu “dniami zimorodka” «αλκυονίδες μέρες» (alkioníthes méres). Trwają kilkanście dni i występują w okresie pamiędzy połową grudnia a połową lutego. Teraz już wiecie jak wyjśnić znajomym to zjawisko pogodowe!  

Bonus: «κάνει ζέστη» (káni zésti) oznacza “jest gorąco”, «έχει ήλιο» (éhi ílio) albo «έχει λιακάδα» (éhi liakátha) znaczy “jest słonecznie”.