Przejdź do treści

Baklava – deser wielu narodów

Dziś przeniesiemy się w magiczny świat smaków i aromatów Grecji, aby zgłębić tajniki jednego z najpopularniejszych deserów tego kraju – baklavy. To pyszne danie cieszy się popularnością w Grecji, ale zdobywa również serca smakoszy na całym świecie. Przygotujcie się na podróż kulinarną, podczas której poznamy historię baklavy, jej tradycyjne składniki oraz tajemnice przyrządzania tego wyjątkowego przysmaku. Gotowi na spotkanie z grecką słodyczą, która rozpala zmysły i kusi wyjątkowym smakiem?

Baklava – deser, który należy do wielu narodów

Każdy kto choć raz w życiu odwiedził Grecję, z pewnością miał szansę spróbować przesłodkiego deseru, jakim jest baklava. Baklavę możemy skosztować w wielu krajach południowej Europy oraz Azji. Miłośnicy Grecji będą jej smak z pewnością pamiętać z podróży do Grecji, z kolei miłośnicy Turcji do tego też kraju. Podobnie jak w przypadku kawy, trwają spory, kto pierwszy stworzył i rozpowszechnił spożywanie baklavy – Grecy czy Turcy. Ciekawym faktem jest, że deser do złudzenia przypominający wspomnianą baklavę podobno został już spisany w II w. p.n.e., a nawet i VIII w p.n.e. i miał zostać wynaleziony przez Asyryjczyków. Jak łatwo można zauważyć nie jest to danie typowo greckie, ale nieodłącznie kojarzy się z tym krajem.

Czym dokładnie jest baklava i jak się ją spożywa

Baklava jest to rodzaj bardzo cienkiego ciasta, które składa się wyłącznie z mąki, wody, oliwy i soli. Nadzienie może się różnić w zależności od regionu, ale najczęściej jest to nadzienie orzechowe, a także migdały i miód. Grecką baklavę charakteryzuje to, że zawiera orzechy włoskie i migdały natomiast turecka wersja zawiera pistacje i to jest główną cechą odróżniającą to danie od siebie w obu krajach. Baklava to doskonały dodatek do popołudniowej kawy. Standardowa baklava składa się z wielu warstw ciasta filo a prawdziwi mistrzowie w dziedzinie cukiernictwa potrafią przełożyć to ciasto nawet 100 razy! Co ciekawe baklavie przypisuje się także znaczenie religijne. Zdarzają się gospodarstwa domowe, w których przygotowuje się ją dokładnie z 33 warstw ciast (liczba nawiązuje do wieku Chrystusowego).

Znaczenie baklavy w życiu Greków

Grecy mają do baklavy wyjątkową słabość, traktują ją jako swój deser, który jest serwowany zarówno osobom, odwiedzającym Grecję ale także jest jedną z głównych słodkości na stole greckim podczas Bożego Narodzenia. Podobnie podczas uroczystości Wielkiej Nocy, zaślubin, chrztów, można bez problemu znaleźć ten deser. Grecy także na jarmarkach, festiwalach i imprezach kulturalnych serwują ten deser jako tradycyjne greckie danie. W każdym greckim zacharoplastio a więc cukierni, można ją zakupić jako słodką przekąskę czy jako prezent dla najbliższych prosto z greckich wojaży.

Aż do XVIII wieku ciasto uchodziło za deser luksusowy, przeznaczony tylko dla najbogatszych elit. Dopiero w XIX wieku baklawa zaczęła się pojawiać w ogólnie dostępnych cukierniach. Mówi się, że baklava dotarła do Grecji dzięki żeglarzom, którzy podróżowali z dalekiej Mezopotamii. W Grecji do dzisiaj w użyciu jest powiedzenie, które brzmi ,,Nie jestem tak bogaty, by jeść baklavę każdego dnia”. Podczas ważnych uroczystości można skosztować baklavy w nieco innym, bogatszym wydaniu. Do podstawowych składników dodaje się najczęściej goździki albo skórkę pomarańczową. Nadaje to potrawie wyjątkowości i uroczystego charakteru. Niemniej to właśnie obecność baklavy na greckich stołach podczas ważnych chwil sprawia, że ma ona specjalne względy w sercach Greków.

Ważna rada: Każde ciasto na bazie ciasta filo (jak baklava) przed pieczeniem musi być pocięte. W przeciwnym wypadku nie uda się ładnie zaserwować deseru, gdyż ciasto jest tak kruche, że pęka pod dotykiem noża i nie można jej pokroić równomiernie. Syrop, którym polewa się baklavę musi być także o odpowiedniej temperaturze. Jeśli baklava jest podawana na gorąco, prosto z pieca, syrop musi być zimny! Całość tworzy przesłodką, idealną przekąskę.

Z pewnością warto skosztować tego deseru będąc w Grecji. Warto pokusić się o zamówienie jej po grecku, bo przecież każda okazja, nawet ta mega słodka, jest dobra do praktykowania swojej znajomości języka greckiego! Καλή όρεξη!