Dziś zabierzemy Cię w fascynującą podróż po świecie greckiego wina. Poznasz historię winiarstwa tego kraju, od antycznych czasów po współczesność. Dowiesz się, dlaczego wino odgrywało tak istotną rolę w mitologii greckiej, i jakie miejsce zajmuje obecnie na światowej mapie winiarskiej.
Greckie wino a historia
Historia winiarstwa w Grecji jak można się domyślać sięga czasów odległych. Grecy mogą pochwalić się tym, że ich kraj był jednym z najstarszych obszarów winiarskich na świecie i jednym z pierwszych w Europie. Pierwsze wzmianki o pordukcjach wina pochodzą sprzed 6500 lat. Wino odgrywało istotny czynnik już w mitologii greckiej gdyż Dinoizos, był czczony jako bóg wina i rozrywki. W starożytności Grecy byli największymi producentami win a ich trunki podbijały nawet Włochy w erze Cesarstwa Rzymskiego. W średniowieczu z kolei prawdziwą popularnością greckie wina cieszyły się w północnej Europie. Współcześnie greckie wino dopiero walczy o swoją pozycję na rynku światowym.
Regiony winiarskie w Grecji
Greckie regiony winiarskie dzielą się na 4 obszary i są to: Północna Grecja z mokrą strefą klimatyczną, Wyspy Egejskie z suchą strefą klimatyczną, Grecja Środkowa z modulującym regionem śródziemnomorskim oraz Południowa Grecja ze stabilnym Morzem Śródziemnym. Wszystkie te rejony ze względu na zróżnicowane klimaty produkują wina różniące się od siebie wieloma czynnikami. Jakie wina dominują w poszczególnych rejonach? Wybierając się na bajeczną wyspę zakochanych Santorini możemy delektować się białym winem produkowanym z odmiany Assyrtiko, które ma wyjątkową świeżość oraz mineralność. Półwysep Peloponez zaoferuje nam wino czerwone z odmian Agiorgitiko oraz białe wino z odmiany Moschofilero. Podobnie Kreta z tym, że tutaj prym wiodą odmiany Kotsidali oraz Mandilaria ( wina czerwone) oraz Vilana (wina białe). Odmian winogron a co za tym idzie, różnorodność smaków jest nie do opisania. Istnieją odmiany winogron, które występują tylko i wyłącznie w Grecji. Dużą popularnością w kraju cieszą się wina typu Moscato – słodkie i musujące, które są podawane podczas specjalnych okazji jak święta czy uroczystości rodzinne. Warto napomknąć także o winie retsina, które niemal każdy z turystów będzie miał okazję spróbować, gdyż jest to tradycyjne wino greckie białe lub różowe aromatyzowane olejem z sosny, który wpływa znacząco na smak i aromat.
W następnej części będziemy kontynuować opowieść o produkcji wina. Przedstawimy jak wygląda proces produkcji oraz wspólnie odkryjemy jedną z najpiękniejszych greckich winnic! 🙂 Zaciekawiło Cię to? Za kilka dni kolejny newsletter trafi w Twoje ręce a tymczasem miłej lektury – być może przy lampce greckiego wina przywiezionego z greckich wojaży. Yamas!:)