Przejdź do treści

Eliksir Bogów – Odkryj Świat Greckiego Wina część 2

Dziś kolejna część artykułu o greckim winie. Dowiesz się z niej jak przebiega proces produkcji wina oraz zabierzemy Cię na wycieczkę do jednej z najpiękniejszych winnic greckich.

Produkcja wina – tradycja i nowoczesność

Produkcja wina w Grecji bardzo często jest nie tylko samym wytworem alkoholu ale także przykładem, który pokazuje, że można być i producentem i osobą dbającą o kulturę oraz tradycje regionu. Wiele winnic przechodzi także na ekologiczne metody produkcji wina, które oznaczają, że uprawa winorośli i sam proces wytwarzania wina odbywa się z minimalnym wpływem na środowisko. Punktem najważniejszym przy produkcji wina jest proces zbierania winogron. Czas zbiorów jest zależny od regionu upraw, odmiany owoców oraz ostatecznego smaku jaki producent pragnie otrzymać. Podobnie jak w przypadku oliwek zbiorów w dużej części dokonuje się ręcznie po to, aby uniknąć uszkodzeń owoców. Następnym krokiem jest tłoczenie owoców a więc wyciskanie ich w taki sposób, aby otrzymać jak najwięcej soku, będącego podstawą trunku. W zależności od intensywności smaku może być to proces delikatny jak i bardziej intensywny. Fermentacja to nic innego jak pozostawienie soku w zbiornikach ze stali nierdzewnej, betonu lub dębowych beczkach. W tym momencie cukry w winogronach stają się alkoholem. W celu uzyskania czerwonego wina często stosuje się zabieg polegający na pozostawieniu skórek winogron przez cały proces fermentacji. Następnie następuje proces zwany starzeniem polegający na zostawieniu wina w zbiornikach przez określony okres czasu ( okres kilku miesięcy do kilku lat). Proces produkcji kończy się mieszaniem wina, aby osiągnąć określony smak. Etap ostatni to rozlewanie wina do butelek, etykietowanie oraz rozprowadzanie ich do różnych zakątków kraju oraz świata.

Najpiękniejsza winnica Grecji

Nie ma jednego wyznacznika, która z greckich winnic jest tą jedyną, najpiękniejszą. Wynika to z osobistych preferencji, odczuć oraz nastawienia osoby odwiedzających. Jest ich w Grecji tak wiele, że z pewnością każdy miłośnik takiego rodzaju aktywności i poznawania kraju znalazłby coś odpowiedniego dla siebie. Dziś opiszemy jedną z nich zlokalizowaną na wyspie Santorini, która to już sama w sobie ma magię przyciągania, a mianowicie winnicę Santo Wines. Położenie winnicy z widokiem na rozpościerające się niekończone Morze Egejskie oraz możliwość oglądania słynnych zachodów słońca nad kalderą wyspy. Dodatkowo jak można się domyślać cała otoczka winnicy to kolory biel i błękit, które dodatkowo dodają piękna całej winnicy. Turyści mogą się zagłębić w podziemnych piwnicach, w których są przechowywane wina. Tutaj mogą posłuchać o tradycjach, procesach produkcji oraz innych ciekawostkach z winiarskiego świata. Specjalnie z myślą o nich znajduje się tu także specjalne miejsce z widokiem na morze, gdzie osoby z różnych stron świata mogą usiąść i degustować różnorodnych rodzajów win w otoczeniu przepięknych zachodów słońca. Znajdziemy tu wina białe, różowe oraz czerwone.

Odkrywanie greckich win, poznawanie jego historii, całego procesu produkcji może pozwolić na poznawanie historii oraz kultury Grecji.
Dodatkowo w Grecji popularnością cieszą się także festiwale winiarskie, które przyciągają wielu miłośników win. Największy z nich to odbywający się w Atenach festiwal ”Oinorama”. Ma on na celu promowanie nie tylko greckich win oraz kultury winiarskiej w kraju ale także umożliwienie zebranym gościom degustacji win oraz dań dobrze z nimi się komponującymi. Wszystko to może okazać się także wspaniałą szansą na podszkolenie języka greckiego oraz zanurzenie się w greckim stylu siga- siga. Jak widać w Grecji można połączyć przyjemne z pożytecznym! A więc postaw na turystykę winiarską ( oferta tylko dla osób dorosłych;)) i kosztuj greckich trunków!