Przejdź do treści

Ελληνικά νησιά (eliniká nisiá) – Greckie wyspy

Mamy lato, więc wiele osób planuje lub zaplanowało już wakacje. Zobaczmy, jak podzielone są greckie wyspy i jak nazywają się archipelagi, do których one należą.  

Na Morzu Egejskim, «Αιγαίο πέλαγος» (eghéo pélaghos), mamy następujące archipelagi: 

  • Κυκλάδες (kikláthes) / Cyklady, które mają na mapie kształt przypominający okrąg i do których należą na przykład Νάξος (náxos), Σαντορίνη (sadoríni), Μύκονος (míkonos) 
  • Σποράδες (sporáthes) / Sporady, których nazwa wiąże się z rozproszoną formą tego archipelagu, i do których należą między innymi Σκιάθος (skiáthos), Σκόπελος (skópelos) 
  • Δωδεκάνησα (thothekánisa) / Dodekanez, czyli “dwanaście wysp”, takich jak Ρόδος (róthos), Κως (kos), Κάλυμνος (kálimnos) 
  • Νησιά του Αργοσαρωνικού (nisiá tu arghosarinkú) / Wyspy Sarońskie, na przykład Σαλαμίνα (salamína), Αίγινα (éghina) 
  • Νησιά του Βορειοανατολικού Αιγαίου (nisiá tu vorioanatolikú eghéu) / Wyspy Egejskie Północne, takie jak Λέσβος (lésvos), Χίος (híos) 
  • Εύβοια (évia) / Eubea  
  • Κρήτη (kríti) / Kreta (jeśli kochasz paralotniarstwo, to przeczytaj koniecznie “Z paralotnią na Kretę”) 

Na Morzu Jońskim, «Ιόνιο πέλαγος» (iónio pélaghos), znajduje się «Επτάνησα» (eptánisa), co oznacza dosłownie “siedem wysp”, czyli między innymi Κέρκυρα (kérkira), Λευκάδα (lefkátha) itd.  

Ponadto istnieje mnóstwo wysp, które są położone bardzo blisko wybrzeży stałego lądu. Najważniejszą z nich jest Ελαφόνησος (elafónisos) w pobliżu południowo-wschodniego Peloponezu. 

Ciekawostka: Rozmaite spisy wyliczają, że w Grecji mamy od 1,200 do 6,000 wysp i wysepek! Na liście wysp zamieszkanych znajduje się między 166 a 227 wysp! 

Jak widzicie, wybór jest ogromny. Sprawdźcie, czy któraś z nich przypadnie Wam do gustu!