Przejdź do treści

Ελληνικά ονόματα (eliniká onómata) – Imiona greckie

Może zwróciliście już uwagę na greckie imiona, które bardzo często mają konkretne, określone znaczenie. Niektóre z nich są powiązane z antykiem i starożytną Grecją, na przykład «Σωκράτης» (Sokrátis) lub «Αριστοτέλης» (Aristotélis).  

Greckie imiona pełne znaczenia 

– Αθανασία (athanasía) = nieśmiertelność  
Αρετή (aretí) = cnota  
– Γαρυφαλλιά (gharifaliá) = goździk
(Dianthus caryophyllus) 
– Δάφνη (tháfni) = laur  
– Ειρήνη (iríni) = pokój 
– Ελπίδα (elpítha) = nadzieja   
– Ζωή (zoí) = życie 
– Κυριακή (kiriakí) = niedziela  
– Νίκη (níki) = zwycięstwo  
– Σωτηρία (sotiría) = zbawienie 
– Υάκινθος (iákinthos) = hiacynt 
– Φωτεινή (fotiní) = jasna, świetlista  
– Χαρά (hará) = radość, zadowolenie     

Imiona w różnych językach 

Istnieją też imiona, z którymi można spotkać się w wielu językach, ale które w greckim brzmią nieco inaczej. Na przykład imię “Jan” to po grecku «Ιωάννης» (Ioánis) lub «Γιάννης» (Ghiánis), “Piotr” to «Πέτρος» (Pétros), a na “Henryka” mówi się «Ερρίκος» (Eríkos).  

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej, nie mniej ważnej rzeczy – niektóre zagraniczne imiona można zapisać greckim alfabetem, co podczas nauki czytania bywa źródłem radości wielu młodych uczniów.  Na przykład imię “Britney” pisze się «Μπρίτνεϊ», “Jennifer” to «Τζένιφερ», a imię “Jake” zapisujemy jako «Τζέικ». Wymawia się je tak samo, ale po prostu zapisuje greckimi literami!  

Imieniny w Grecji 

Pamiętajcie, że imieniny, czyli «Ονομαστική εορτή» (onomastikí eortí), mają w Grecji ogromne znaczenie, niezależnie od tego, czy ktoś jest wiernym greckiego Kościoła prawosławnego, czy też nie. Świętuje się w dzień roku związany z imieniem noszonym przez solenizanta. W tradycji Kościoła Grecji każdy dzień roku jest poświęcony pamięci przynajmniej jednego (a zazwyczaj więcej niż jednego) świętego albo męczennika. Wiele imion wywodzi się z pogańskiej greckiej starożytności i może nie mieć swojego patrona w postaci świętego. W takim przypadku można obchodzić imieniny we Wszystkich Świętych. Tradycyjny sposób świętowania tego dnia to zapraszanie gości, wspólne jedzenie, drinki, deser, muzyka, prezenty i pieniądze otrzymywane od rodziców chrzestnych.