Jeśli archeologiczny głód po spotkaniu z Knossos jeszcze nie minął a wręcz się nasilił to wszystko jest w jak najlepszym porządku. Dziś przeniesiemy się do równie interesującego miejsca a mianowicie Gortyny (gr. Γόρτυνα). Miejscowość znajduje się w prefekturze Heraklionu, około 50 km na południe od stolicy wyspy. Aby się tam dostać trzeba przeznaczyć na to kilka godzin – jeśli chcemy dotrzeć tam publicznymi środkami transportu, natomiast korzystając z auta, które na wyspie można wynająć nawet na lotnisku (do tego wymagana najczęściej jest karta kredytowa) można dostać się tam w okolicach 1godziny. Gortyna wymaga czasu, nie wszystkie jej części są udostępnione dla zwiedzających jak np. wielki amfiteatr położony na wzgórzu. Należy uszanować pracę archeologów i cierpliwie czekać na moment, kiedy zostaną one dopuszczone do zwiedzania.
Rzymska prowincja
Gortyna lata świetności przeżywala podczas panowania rzymskiego, kiedy to Kreta byla prowincją Rzymian. Okres ten trwał od I wieku p.n.e. do III wieku n.e. Był to złoty okres dla miasta, które mogło poszczycić się wyjątkowo wysokim rozwojem politycznym, kulturowym oraz religijnym zarówno na Bliskim Wschodzie jak i w całym obszarze Morza Środziemnego.
Gortyna podobnie jak Knossos, jest miejscem gdzie nieprzerwanie trwają prace archeologiczne. Miasto odkryto w XIX wieku w 1898r. Mówi się, że większa część skarbów jest wciąż ukryta a to co jest widoczne dla naszych oczu to tylko niewielki odstetek tej historycznej skarbnicy.
Najstarszy kodeks prawny na świecie
12 tablic z zapisanym gortyńskim prawem jest jednym z najcenniejszych zabytków archeologicznych. Dostarczają one informacji, jak wygłądało życie setki lat temu. Kodeks, oprócz tego, że regulował prawo rodzinne, określał zasady dziedziczenia oraz własności dowodził tego, że Gortyna była jednym z najlepiej zarządzanych miejsc nie tylko na Krecie w ówczesnych czasach.
Pozostałości po świecie rzymskim
Dziś możemy podziwiać w Gortynie ruiny Odeonu – zadaszonego teatru, bardzo istotnego miejsca w antycznych miastach, który był miejscem rozrywki – odbywały się na nim różnego rodzaju przedstawienia, teatry i występy muzyczne. Mógł on pomieścić 2500 tys widzów i nie miał sobie równych na całej Krecie. Kolejnym ciekawym elementem, są rozległe pozostałości bazyliki, świątyni Apolla i Bogów Egipskich, Pretorium oraz łaźnie rzymskie a także Fontanna Lios – przedstawiacaja dwa lwy, stworzona w II w n.e. Wiele skarbów z tego miejsca można podziwiać także w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie.
Zwiedzanie Gortyny
Podobnie jak w przypadku Knossos, musisz mieć na uwadze, że miejsca archeologiczne, głównie te bardziej znane w środku sezonu mogą być bardzo zatłoczone. Warto unikać zarówno tłumów turystów, jak i zwiedzania w upalną część dnia. Polecamy zwiedzanie z samego rana lub bardzo poźnym popołudniem. Gortyna jest otwarta codziennie od 8 – 20.00. Ceny biletow normalnych to koszt 6 euro a ulgowych – 3 euro. Na miejscu możemy się posilić, zakupić butelkę zimnej wody oraz zaopatrzyć się w pamiątki. Chętny na zapoznanie się z historią Rzymian na greckim lądzie?Jeśli tak Gortyna czeka i zaprasza.