Przejdź do treści

Grecja pieszo: Trekking w kraju bogów

Grecja to kraj idealny do uprawiania różnorakiej turystyki. To raj zarówno dla tych, którzy preferują aktywny, jak i bierny wypoczynek. Każdy bez względu na to, w jakim rejonie Grecji się zatrzyma z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla swoich zainteresowań i preferencji. Dziś odkryjemy jakie możliwości oferuje Grecja dla miłośników trekkingu a w następnym artykule, zawędrujemy na górę Olimp…


Różnorodność terenów to niewątpliwie ogromny atut Grecji. Znajdziemy tu góry, wyspy, wąwozy, doliny, wybrzeża a wszystko to w bliskim sąsiedztwie morza. Szlaki turystyczne, są na ogół dobrze oznakowane – są to szlaki zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Trekking w Grecji to wspaniała szansa nie tylko na poprawienie aktywności fizycznej, ale także doświadczenie piękna przyrody. Z pewnością zapierające dech w piersiach widoki są wpisane w ten rodzaj aktywności. Góry, wąwozy, lazur mórz oraz małe wsie i miasteczka przepełnione historią to dodatkowe plusy i zachęta aby choć raz spróbować tego rodzaju aktywności. Nie można zapomnieć, że trekking umożliwia także podziwianie unikalnej fauny i flory, która w Grecji jest bardzo bogata.

Najlepszym czasem na uprawianie turystyki trekkingowej są miesiące wiosenne (kwiecień-maj) lub jesienne (wrzesień-październik). Należy pamiętać, że pogoda potrafi być kapryśna w tych miesiącach, niemniej są one zdecydowanie korzystniejsze niż lato, kiedy żar leje się z nieba.
Wiele agencji do swojej ofert wprowadza przewodnictwo trekkingowe. Jest to bardzo dobra opcja dla osób, które być może dopiero zaczynają swoją przygodę z tym rodzajem sportu. Zapewnia ona lepsze bezpieczeństwo, zaplanowanie odpowiednich tras oraz odcinków do pokonania, a także cenne informacje, które pomogą poznać kraj i dane tereny jeszcze bardziej.

Trekking w Grecji, bez względu na rejon, to świetny sposób na poznanie zarówno przyrody – fauny jak i flory, ale także na poznanie historii i kultury. Grecja ma wielką szansę stać się jednym z czołowych krajów trekkingowych na świecie. Już teraz przyciąga wiele osób z różnych zakątków świata, którzy z chęcią powracają do Grecji, aby eksplorować i zgłębiać ją jeszcze bardziej.

Osoby, które chcą spróbować swoich sił na greckich terenach, muszą pamiętać o przestrzeganiu głównych zasad bezpieczeństwa. Do wypraw należy przyszykować się zarówno pod względem odpowiedniego ubioru, pożywienia czy dużej ilości wody do picia. Należy sprawdzać na bieżąco warunki pogodowe oraz mieć ze sobą niezbędny sprzęt i mapy. Warto pamiętać, że szlaki z różnych powodów mogą zostać zamknięte i bezwzględnie należy przestrzegać zakazu wchodzenia na dany teren w określonych dniach czy godzinach.

A kiedy już się zmęczymy i postanowimy odpocząć warto zatrzymać się w pobliskim miasteczku na frappe i posłuchać co lokalni mieszkańcy opowiadają o danych terenach… z pewnością wiedzą więcej niż wszelkie przewodniki i informacje znalezione w internecie… To także idealny sposób na poznanie lokalsów, na szlifowanie języka i zatrzymanie się w codziennym pędzie.
Zainteresowany? 
Που πας;