Przejdź do treści

Greckie zwyczaje – 10 rzeczy, które mogą Was zaskoczyć

Co kraj, to obyczaj – jak mawiają. Wydaje się jednak, że ilość unikatowych zwyczajów w Grecji znacznie przewyższa ich ilość w innych europejskich krajach. Pamiętam, że dużo czasu musiało upłynąć, zanim przyzwyczaiłam się, czy też zaakceptowałam niektóre z nich. Oto lista dziesięciu zwyczajów i faktów, które mogą zaskoczyć tych, którzy do Grecji przybywają pierwszy raz. 

1. KRYZYS 

Jest wiele osób, które – ze względu na kryzys – obawiają się przyjechać do Grecji na wakacje. Czy w bankomaty będą tu wypłacać pieniądze? Czy w Atenach jest bezpiecznie? Czy nagle nie zabraknie benzyny? 

Tak naprawdę nie ma się czego obawiać, bo przyjeżdżając do Grecji w celach turystycznych trudno jest właściwie dostrzec, że ten kraj przeżywa kryzys. Codzienne życie w niczym nie odbiega, od tego sprzed kryzysu. A nawet więcej – zachęcający dla turystów może być fakt, że ceny niektórych usług często spadają. Można na tym czasem sporo skorzystać. 

2. PAPIER TOALETOWY 

Bez obawy, nie chodzi o to, że w Grecji go nie używają… Problem w tym, że w Grecji nie wrzuca się go do klozetu, a do specjalnych koszy. Turyści raczej za tym nie przepadają, ale trzeba to po prostu zaakceptować. 

Przyczyną dość dziwacznego zwyczaju, jest fakt, że rury kanalizacyjne w Grecji są dość cienkie i często się zatykają. Nie zdziwcie się, jeśli już po wyjściu z samolotu, wchodząc do toalety zobaczycie tabliczki: “Nie wrzucaj papieru do klozetu!”. 

3. GRECKIE IMIONA 

Jeśli ktoś przywita się z Wami: “Cześć, mam na imię Atena / Afrodyta / Odyseusz / Achilles”, wcale nie robi sobie z Was żartów. Mitologiczne imiona w Grecji są nadal w użyciu! 

4. GODZINY OTWARCIA SKLEPÓW 

Planujecie zakupy? Lepiej dowiedzieć się wcześniej w jakich godzinach czynne są sklepy w waszym rejonie. Nie ma jednej reguły – zmienia się to w zależności od miasta czy regionu. 

Jedynym pewnikiem jest, że od poniedziałku do soboty sklepy są czynne od rana do 14.00. Później jest przerwa na sjestę i tylko w trzy dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku) czynne są od 18 do 21, ale w które dni dokładnie – tutaj trzeba rozpocząć wywiad już na własną rękę. Uwaga – w niedziele czynne są jedynie stacje benzynowe! 

5. TAJEMNICZE SŁOWO MALAKA 

To z pewnością jedno z najczęściej używanych przez Greków słów. Usłyszycie je wszędzie! Co oznacza? Po prostu: “dupku”. Tak najczęściej zwraca się do siebie młode pokolenie, szczególnie mężczyzn. Zwrot ten na dobre wszedł do codziennych, zupełnie przyjacielskich dialogów. 

6. CZAS NA HERBATĘ 

Polacy uwielbiają herbatę. Sama, mimo upałów, nie wyobrażam sobie śniadania bez herbaty z cytryną. Jeśli jednak chcecie zamówić ją w greckiej kawiarni, nie zdziwcie się, jeśli jej tam nie będzie! Grecy herbaty prawie nie piją. 

A jeśli poprosicie kelnera o plasterek cytryny, prędzej zobaczycie jak wychodzą mu oczy ze zdziwienia. Nie raz tłumaczyłam kilka minut, o co mi chodzi. Teraz, szczególnie latem, już nawet nie próbuję. 

7. JĘZYK ANGIELSKI 

Stwierdzając, że Grecy świetnie mówią po angielsku, raczej bym skłamała. Mimo to, Grecja jest jednym z lepszych krajów, gdzie można przełamać barierę w mówieniu po angielsku. Grecy bowiem uwielbiają mówić w tym języku, co wcale nie znaczy, że mówią dobrze. Nie mają przy tym jednak żadnych oporów, używając często dziwnych zwrotów, przez co czasem doprawdy trudno jest ich zrozumieć. Najważniejsze jednak – dobrze się przy mówieniu bawić! 

8. JEDZENIE ZE WSPÓLNEGO TALERZA 

Najważniejsza funkcjonująca zasada: znaczną część potraw (w szczególności sałatki) je się ze wspólnego talerza. Można uznać, że nakładanie sobie na swój własny talerz, na przykład greckiej sałatki czy tzatziki, jest w rozumieniu Greków faux pas. Nie zdziwcie się również, jeśli ktoś nagle zacznie Wam wyjadać z talerza. 

9. RADIO I MUZYKA 

Jeśli planujecie podróż po Grecji samochodem, koniecznie weźcie ze sobą zestaw swojej ulubionej muzyki. W Grecji nie ma jednej stacji radiowej, która odbiera w całym kraju. Przeważają małe stacje, grające tradycyjną grecką muzykę. 

Pierwszego dnia dźwięki wydobywające się z radia, wydają się być ciekawie egzotyczne. Drugiego stają się obojętne, natomiast trzeciego czy czwartego, przy kilku pierwszych dźwiękach takiej muzyki, będziecie błagać, żeby to ktoś wyłączył! 

Naprawdę, po kilku dniach trudno już wytrzymać, a stacje, w których grają zagraniczną muzykę są prawdziwą rzadkością. Lepiej wziąć ze sobą, coś co sami lubicie. 

10. SAŁATKA PO GRECKU, RYBA PO GRECKU 

W oryginalnej, greckiej sałatce nie znajdziecie najmniejszego liścia sałaty! Polska wersja tego pysznego dania znacznie odbiega od swojego pierwowzoru. 

Jeśli natomiast chcecie zbić z tropu kelnera, zamówcie rybę po grecku. Nie ma najmniejszego sensu tłumaczyć o co Wam chodzi – takie danie w Grecji po prostu nie istnieje i nie ma nic wspólnego z typowymi greckimi smakami. I bardzo ciekawe, skąd ta potrawa pod taką nazwą u nas się wzięła? 

Ciekawe, co zaskoczyłoby Greka, który przyjechał pierwszy raz do Polski? 

Autor: Dorota Kamińska