Przejdź do treści

Jak zaprzyjaźniłam się z Pretérito Indefinido

Hiszpański to taka moja językowa miłość. Kiedyś uczyłam się trochę sama, potem z jakimś tam kursem. Niedawno wzięłam się za naukę na poważnie. Mam wspaniałą nauczycielkę, która cierpliwie porządkuje moją chaotyczną wiedzę. 

Idzie super, jak po maśle rzekłabym, ale oczywiście, jak każdy, trafiłam na “schody” – Pretérito Indefinido. Jeden z czasów przeszłych. Niby nic takiego. Kolejna odmiana do nauki, a jednak. Jakoś tak opornie “wchodziło” ciągle mi się myliły te końcówki. Wszystkie ćwiczenia robiłam ze “ściągą” w ręku (a raczej na telefonie – takie czasy ?). 

Moja lektorka w ogóle nie była zdziwiona. Okazuje się, że z jakiegoś powodu ten czas wszystkim sprawia dużo trudności. Nie odkryłyśmy dlaczego tak jest, ale zdecydowanie coś jest na rzeczy. 

Jeśli uczysz się hiszpańskiego, to pewnie wiesz o czym mówię, a może akurat sam zmagasz się z tym tematem. 

Jak wygląda i kiedy się używa Pretérito Indefinido 

Zatem po krótce. Pretérito Indefinido to jeden z czasów przeszłych, używa się go do opisywania “konkretów” z przeszłości: następujących po sobie wydarzeń, faktów. Jest to czas używany w biografiach, skupia się na czynności. NIE OPISUJE okoliczności. 

To wszystko jest w miarę jasne. Pora nauczyć się go “robić”. Pomoże nam tabelka: 

 trabajar beber vivir 
yo trabaj – é beb – í viv – í 
tú trabaj – aste beb – iste viv – iste 
él, ella, usted trabaj – ó beb – ió viv – ió 
nosotros, nosotras trabaj – amos beb – imos viv – imos 
Vosotros, vosotras trabaj – asteis beb – isteis viv –isteis 
Ellos, ellas, ustedes trabaj – aron beb – ieron viv –ieron 

Oczywiście jest kilka odmian nieregularnych, ale na nich nie chcę się dzisiaj skupiać. Pomyślmy o tym, co widzimy w tabelce. Standardowo mamy 3 różne typy czasowników. Każdy z nich ma “swoje” końcówki w każdej osobie. Do tego czasowniki zakończone na “er” i “ir” odmieniają się tak samo. Wystarcz zapamiętać! Ale mi jakoś nie wychodziło… Ze ściągą w postaci tabelki wszystko było w porządku, bez – ciągłe pomyłki. Pocieszał mnie fakt, że dużo osób ma podobny problem, ale wiadomo – to marne pocieszenie ? 

Postanowiłam więc wziąć byka za rogi i raz na zawsze przyswoić tą odmianę!  

Jak uczyć się form gramatycznych, które sprawiają nam kłopot 

W takich sytuacjach u wielu osób sprawdza się pewne zautomatyzowanie używania tych form. Jest to zresztą bardzo ważny element przyswajania języka obcego. Na pewno kojarzycie sytuację, w której nie pamiętacie czyjegoś kodu do domofonu, albo swojego loginu do banku – za chiny nie bylibyście w stanie komuś tego numeru powtórzyć, ale jak z marszu podejdziecie do klawiatury, to ten numer po prostu wpiszecie. Tak właśnie działa automatyzacja – odrobinę poza naszą świadomością. W sytuacji, kiedy jakieś formy gramatyczne są dla nas zwyczajnie trudne do zapamiętania i przypominania ich sobie w sposób świadomy, dobrze jest je po prostu “wbić sobie do głowy”.  

Sposób na to jest dość banalny. Należy powiedzieć coś tak wiele razy, że będziemy mówić to zupełnie bez zastanawiania się. 

Co konkretnie zrobiłam, żeby zapamiętać odmianę w Pretérito Indefinido 

Na początek przygotowałam, sobie zestaw czasowników – po 10 z każdą końcówką. Zapisałam jej na małych karteczkach. Zaczęłam od tych zakończonych na “ar”. Brałam karteczkę z pierwszym czasownikiem, np. cocinar i patrząc na tabelkę odmieniałam starając się robić to raczej szybko: cociné, cocinaste, cocinó, cocinamos, cocinasteis, cocinaron. Po przejściu 10 czasowników, odmieniałam znowu te same czasowniki, ale tym razem już nie patrząc w tabelkę, potem jeszcze raz… Następnie podobnie zrobiłam z czasownikami zakończonymi na “er” oraz “ir”: aprendí, aprendiste, aprendió, aprendimos, aprendisteis, aprendieron. 

Myślę, że już w tym momencie mój mózg zaczął traktować te końcówki jako coraz bardziej “naturalne, normalne i znane”.  

Ale postanowiłam dokończyć zadanie ? rozłożyłam wszystkie karteczki zakryte na stole i losowałam. To co wylosowałam odmieniałam najpierw szybko patrząc na tabelę, a za chwilę bez tabeli. I tak przez jakiś czas, mniej więcej przez połowę karteczek. 

Na koniec, z wylosowanych czasowników ułożyłam krótką historyjkę, żeby jednak umieścić to w jakimś kontekście. 

Przede mną podobna zabawa z czasownikami nieregularnymi, ale regularne mam już w małym palcu ? 

Jest to dobry, sprawdzony sposób, na naukę nie tylko Pretérito Indefinido ale przeróżnych form gramatycznych, które sprawiają nam trudność. Oczywiście można wymyślać różne warianty – uczyć się w grupie i rzucać do siebie piłką podając czasownik do odmiany, grać w butelkę, która wskazuje słowo do odmiany, zrobić zawody itp. Ważne, żeby daną formę powtórzyć naprawdę wiele razy, aż poczujemy, że robimy to bez namysłu, automatycznie. 

W tym przypadku pewien rodzaj bezmyślności okazuje się być sukcesem ? 

Może zainteresuje Cię również 5 prostych sposobów na to jak szybciej i sprawniej nauczyć się języka