Grecki karnawał Αποκριές to czas tańców, zabaw, radości oraz przebierańców, którzy przez kilka dni w roku “przejmują” panowanie na greckich ulicach. Te multikolorowe wydarzenia poprzedzają okres Wielkiego Postu… Jest to gratka dla miłośników wydarzeń kulturalnych, muzycznych oraz kulinarnych! Mimo że największy grecki karnawał odbywa się w Patras, dziś przeniesiemy się na cudowną wyspę Kretę….
Rethymno – Ρεθεμνιώτικο Καρναβάλι (czyt. Rethemniotiko karnawali) lub Καρναβάλι της Κρήτης (czyt. Karnawali tis Kritis, czyli karnawał kreteński)
Karnawał w jednym z najpiękniejszych miast Krety to wyjątkowe wydarzenie. Miasto obok Patras słynie z fantastycznych parad, kolorowych strojów oraz niezwykłych tańców. Na próżno szukać podobnych miejsc z tak wspaniałym widowiskiem. Tak naprawdę nigdy nie można być pewnym, jak potoczy się dany dzień, gdyż wiele rzeczy dzieje się tu po prostu spontanicznie i bez specjalnego przygotowania. Ulice Rethymno zapełniają się kolorowymi paradami. Tańce i świętowanie odbywa się dosłownie od rana do wieczora. Jest to idealna okazja, aby posłuchać w tym barwnym otoczeniu ulicznych pieśni ludowych zwanych maninades. Jedną z tradycyjnych zabaw tego okresu jest poszukiwanie skarbów oraz Króla Karnawału, który jest ukryty gdzieś w zakamarkach miasta. Bardzo ciekawym sposobem na to, aby każdy został poinformowany o wydarzeniach odbywających się w danym dniu jest przekazanie tych informacji przez specjalnego gońca – herolda karnawałowego, który wędruje przez miasto i wykrzykuje plan dnia. Ciekawa praca prawda?
Warto napomknąć także, że grecki karnawał to istna uczta kulinarna. Połączenie kreteńskiej gościnności, zdrowej diety śródziemnomorskiej oraz greckiej muzyki, musi się udać! Karnawałowe przysmaki ociekają smakiem i aromatem, a ludzie cieszą się chwilami na świeżym powietrzu.
Gra uliczna – poszukiwanie skarbu κυνήγι θησαυρού [kinigi tisafru]
Wydarzenie to odbywa się zawsze w niedzielę kończącą pierwszy tydzień karnawału. Tradycja sięga roku 1990. Aby dotrzeć do skarbu, należy rozwiązać szereg łamigłówek oraz zagadek związanych z historią miasta. Udział w tej zabawie biorą ludzie w każdym wieku! Nie bez znaczenia jest tu fakt, że aby wygrać należy ze sobą współpracować. Odnalezienie skarbu jest możliwe tylko i wyłącznie poprzez spryt, spostrzegawczość i dobrą wymianę informacji między drużyną. W grze wiele chwytów jest dozwolonych a więc warto przyszykować się na to, że ulice i chodniki w tym czasie są zablokowane. Uczestnicy często używają skuterów, rowerów, aut czy innych środków transportu, aby przekazać ważne informacje swojej drużynie. Wygrani oprócz wyżej wspomnianego skarbu są zobowiązani w następnym roku zorganizować tę zabawę. Fajną sprawą jest także to, że oprócz tego, że wszyscy dobrze się bawią to nie brakuje także akcji społecznych takich jak oddawanie krwi czy zbiórki na cele charytatywne. Gra jest na tyle unikatowa w skali świata, że w 2017 roku, z liczbą 1384 graczy została ona wpisana do Księgi Guinnessa w kategorii największej na świecie liczby uczestników biorących udział w poszukiwaniu skarbu.
Mohos – kreteńska wieś, która dba o swoje tradycje
W tej małej miejscowości lokalna społeczność w wyjątkowy sposób pielęgnuje swoje zwyczaje, obrzędy i jej pierwotny charakter. Jednym z takich obrzędów jest Ξυνόχοντρος και Μουζουδιά (czyt. Ksinohondros i muzudia). Polega na tym, że uczestnicy imprezy spacerują po wiosce z twarzami umazanymi sadzą (μουζουδιά) i popijają tradycyjną zupę z suszonej i rozdrobnionej pszenicy przyrządzaną na mleku (ξυνόχοντρος).
Na głównym placu wioski organizowana jest zabawa z kreteńską muzyką, tańcami, oraz parodiami różnorakich wydarzeń z życia. Największą popularnością cieszą się parodie ślubu (pannę młodą najczęściej odgrywa sporych rozmiarów mężczyzna, a pana młodego człowiek niski, chudziutki i drobniutki) oraz pogrzebów, które w te dni potrafią rozśmieszyć każdego. W tym dniu wino i napoje dla uczestników karnawału są bezpłatne, a piwo i szaszłyki są sprzedawane za symboliczną kwotę. Stroje, jakie można tu spotkać są wręcz nie do opisania. Można je kupić, zrobić – cokolwiek wpadnie nam do głowy jest akceptowane. Najważniejsze żeby było głośno i wesoło, bo taki jest cel tego wydarzenia.
Ten wyjątkowy okres, który odbywa się poza sezonem turystycznym, z pewnością jest kolejnym powodem, dzięki któremu warto wybrać się na Kretę w lutym… Grecy jak nikt inny potrafią celebrować swoje tradycje, dziedzictwo i kulturę. Warto zanurzyć się w te dni w greckim folklorze i poczuć tę atmosferę i magię Krety.