Przejdź do treści

Kawa ,,po grecku” w życiu Greka – część 2

Czy wiesz czy jest tasseografia? Czy będąc kiedykolwiek w Grecji otrzymałeś propozycję, że ktoś powie Ci jaka czeka Cię przyszłość patrząc w Twój kubek po kawie? Wiesz, że takie rzeczy są możliwe w Grecji? 🙂
Dziś dowiesz się także jakie aspekty zdrowotne są przypisywane ,,elliniko” oraz jak poprawnie zaparzyć kawę po grecku. Próbowałaś/eś ? To nie takie proste jakby się mogło wydawać. 😉

Tasseografia a więc sztuka wróżenie z fusów

Jeśli kiedyś uda nam się trafić w gości do tradycyjnej greckiej rodziny, przede wszystkim takiej, w której zamieszkują starsze kobiety nie bądźmy zszokowani, jeśli ktoś zaproponuje nam powróżenie z fusów. To co dla nas może wydawać się dziwne, może troszkę zabobonne w Grecji jest traktowane jako prawdziwa sztuka – praktykowana od wieków.

Mówi się, że fusy, które zostają na ściankach filiżanki tworzą charakterystyczne wzory, z których można wyczytać swoją przyszłość. Po wypiciu kawy filiżanka jest przykrywana spodkiem, odwrócona do góry dnem i następnie zakręcona trzykrotnie zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Następnie następuje ocena kształtu jaki powstał. Jeśli zostanie utworzony kształt ryby – świadczy on o bogactwie, gwiazda – symbolizuje podróż a kot zbliżającą się kłótnię.

Jak poprawnie zaparzyć grecką kawę

Proces tworzenia kawy to także spora umiejętność. Dawniej mówiono, że jeśli kobieta potrafi zaparzyć dobrze grecką kawę to jest idealną kandydatką na żonę.

Kawę parzy się w specjalnym tygielku (μπρίκι) z drobno mielonej, czarnej kawy o wysokiej jakości ziaren. Podczas przelewania kawy do małych filiżanek powinna wytworzyć się na wierzchu pianka zwana καίμάκι. Jeśli kawa będzie bez pianki to albo proces parzenia nie przebiegł sprawnie albo jakość ziaren kawy jest wątpliwa. Warto napomknąć także, że to, że kawa jest serwowana w malutkich filiżankach nie oznacza, że wypija się ją naraz. Przeciwnie zgodnie z duchem siga – siga kawę pije się bardzo pomału.

Zdrowotne aspekty picia kawy

Kawa po grecku posiada prozdrowotne aspekty i jest polecana (oczywiście w granicach rozsądku!) nawet przez tamtejszych lekarzy. Twierdzą oni, że wypijana dziennie filiżanka ellinko może chronić przed chorobami serca. Co ciekawe badacze Uniwersytetu Ateńskiego przeprowadzili badania na mieszkańcach małej greckiej wyspy Ikaria, słynącej z długiego i zdrowego trybu życia. Z tych badań wynikło, iż osoby pijące regularnie kawę po grecku są mniej narażeni na ryzyko zawału serca oraz ich organizm funkcjonował lepiej w porównaniu do osób, które kawy nie piły. Dodatkowo stwierdzono, że kawa jest jednym z czynników, które odpowiadają za długowieczność mieszkańców Ellady.

Według innych badań kawa po grecku  może zmniejszać również ryzyko udaru aż do 20%, a dzięki zawartości kofeiny jest łagodnym środkiem pobudzającym ośrodkowy układ nerwowy. Wypicie dziennie dwóch filiżanek elliniko, a co z tym idzie, większej ilości kofeiny może być korzystne w sytuacjach wymagających zwiększonej uwagi i czujności.

Podsumowując w Grecji kawa to nie tylko napój a istotny element kultury. To sposób na celebrowanie wspólnych chwil z rodziną i przyjaciółmi. To ważny czynnik kulturowo – towarzyski doceniany zarówno przez lokalnych mieszkańców tego kraju jak i osoby go odwiedzające. Nie pozostaje nam nic innego jak podróżując po Grecji zachwycać się grecką kawą. 🙂