Przejdź do treści

Kilka porad co do greckiej pisowni

Błędy dotyczące pisowni pojawiają się w greckim bardzo często, robią je nawet rodzimi Grecy. Niestety, nie istnieje jedna uniwersalna zasada, która pomogłaby Wam zapisać każde słowo poprawnie. Wszystko przychodzi z praktyką, analizą etymologiczną i wiedzą lingwistyczną. Jednak możemy ułatwić Wam życie i podać kilka uniwersalnych zasad dotyczących podstawowej ortografii. 

  1. Czasowniki w stronie czynnej, w liczbie pojedynczej, w pierwszej osobie, które kończą się na “o” piszemy z : παίζω, γράφω, διαβάζω, αργώ (pézo, ghráfo, thiavázo, arghó)  
  1. Czasowniki w stronie czynnej, w drugiej i trzeciej osobie liczby pojedynczej kończące się na “is” albo “i” piszemy z -ει(ς): παίζεις-παίζει, γράφεις-γράφει, διαβάζεις-διαβάζει, αργείς-αργεί [pézi(s), ghráfi(s), thiavázi(s), arghí(s)] 
  1. Czasowniki w stronie biernej piszemy z -αι w pierwszej, drugiej i trzeciej osobie liczby pojedynczej oraz w trzeciej osobie liczby mnogiej. Za to w drugiej i trzeciej osobie liczby mnogiej zapisujemy je z : έρχομαι, έρχεσαι, έρχεται, ερχόμαστε, έρχεστε, έρχονται (érhome, érhiese, érhiete, erhómaste, érhieste, érhode) 
  1. Rzeczowniki w rodzaju nijakim w liczbie pojedynczej kończące się na “i” piszemy z : το παιδί* (to pethí) 
  1. Rzeczowniki w rodzaju nijakim w liczbie mnogiej kończące się na “i” zapisuje się z : τα δάση (ta thási) 
  1. Rzeczowniki w rodzaju żeńskim kończące się na “i” oraz rzeczowniki w rodzaju męskim w liczbie pojedynczej kończące się na “is” zapisuje się z -η(ς) w mianowniku i bierniku: η αγάπη, ο αθλητής (i aghápi, o athlitís) 
  1. Rzeczowniki w liczbie mnogiej w rodzaju żeńskim I męskim kończące się na  “i” zapisujemy z -οι: οι οδοί, οι άνθρωποι (i othí, i ánthropi) 

*Wyjątki: rzeczowniki w rodzaju nijakim z : το βράδυ, το δάκρυ (to vráthi, to thákri) etc.  

Pamiętając o tych zasadach, zastanów się jak poprawnie napisać następujące słowa: το μέλ… , η κόρ… , ο εργάτ…ς, οι μέθοδ… , εγώ τρώ… , εσύ τρέχ…ς, αυτός φεύγ… , εμείς καθόμαστ…, εσείς βρίσκεστ… , αυτοί σηκώνοντ…