Przejdź do treści

KOMUNIKACJA MIEJSKA W ATENACH

greckie metro

Pierwsze koty za płoty! Dojechaliśmy już z lotniska do centrum Aten. Teraz czas rozpocząć zwiedzanie miasta albo udać się na pyszną grecką kolację. Jak się odnaleźć w stolicy Grecji, nie mając do dyspozycji samochodu? Do wyboru mamy metro, autobus, tramwaj albo trolejbus.

Jeśli masz zamiar samodzielnie eksplorować miasto, transport publiczny będzie dużym ułatwieniem. Zaplanuj sobie zwiedzanie – wybierz miejsca, które chcesz zobaczyć, a potem sprawdź, jak się do nich dostać. Kilka użytecznych do tego aplikacji mobilnych znajdziesz tutaj.

METRO – MAŁA GALERIA SZTUKI

Ten szybki i niezawodny środek transportu ma jeszcze jedną zaletę. Na wielu stacjach ateńskich możesz podziwiać dzieła sztuki wybitnych greckich artystów, dzięki czemu podróż może zaowocować wieloma estetycznymi zachwytami. Koniecznie zwróć uwagę na rzeźby, malowidła i instalacje znajdujące się w budynkach metra, na przykład na Monastiraki, Syntagmie czy Akropolis. Metro obejmuje 3 linie: zieloną (Pireas–Kifisia), czerwoną (Antupoli–Eliniko) i niebieską (Dimotiko Theatro–Aerodromio). Pociągi linii zielonej kursują codziennie między 5.00 a 1.00, a linii niebieskiej i czerwonej między 5.30 a 0.20 od poniedziałku do czwartku i w niedziele oraz między 5.30 a 1.30 w piątki i soboty, a ich częstotliwość zależy od pory. Jeśli planujesz nocne eskapady, możesz sprawdzić, o której aktualnie z danej stacji odjeżdża ostatni pociąg, na przykład tutaj. Zrób to zwłaszcza wtedy, gdy jedziesz późnym wieczorem na lotnisko, bo tam metro kursuje nieco rzadziej. Nie każdym pociągiem linii niebieskiej dojedziesz do ostatniej stacji – niektóre kończą trasę na Dukisis Plakiendias.

JA WYSIADAM!

Turyści zwykle korzystają z autobusów rzadko – najczęściej wtedy, kiedy nie mają innego środka transportu do wyboru. Wbrew pozorom greckie autobusy nie zawsze się spóźniają, ale podróżowanie nimi bywa wymagające, gdy nie znasz miasta. Jeśli masz jednak ochotę przemieszczać się w ten sposób, pamiętaj o ważnej zasadzie. Autobusy w Atenach nie zatrzymują się na wszystkich przystankach – kiedy chcesz wsiąść do pojazdu lub z niego wysiąść, musisz poinformować o tym kierowcę. Gdy czekasz na przystanku, widząc zbliżający się autobus, daj sygnał ręką. W przeciwnym razie możesz przegapić kurs! Jeśli chcesz wysiąść, koniecznie z wyprzedzeniem użyj przycisku przeznaczonego do otwierania drzwi. Możesz także skorzystać z jednej z ponad 20 linii trolejbusowych.

TRAMWAJEM PO WYBRZEŻU

Jeśli jesteś miłośnikiem tego środka transportu, masz okazję przejechać się trasą, która w całości położona jest nad morzem. Linią T7 (Agia Triada­–Asklipio Wulas) pokonasz drogę między Pireusem a Glifadą, podczas której z okien tramwaju możesz podziwiać wybrzeże Zatoki Sarońskiej. W Atenach istnieją dwie linie tramwajowe. Druga z nich, T6, prowadzi od centrum miasta (Syntagma) do Pikrodafni. Tramwaje kursują między 5.30 a 0.30 od niedzieli do czwartku oraz między 5.30 a 1.40 w piątki i soboty. Na wszystkie środki transportu – metro, autobus, trolejbus i tramwaj – obowiązują te same bilety. Podstawowy, pojedynczy bilet jest ważny przez 90 minut i kosztuje 1,20 euro. Do nabycia są też bilety dobowe, pięciodniowe oraz trzydniowy bilet turystyczny, który warto nabyć szczególnie w przypadku podróży na weekend, ponieważ jego cena (20 euro) zawiera m.in. dwa przejazdy na lotnisko (dojazd tam i z powrotem to już wydatek w wysokości 16 euro).

Jak widzisz, poruszanie się po Grecji i Atenach może być ciekawym doświadczeniem! Pakuj więc walizki i przyjedź, żeby w praktyce wykorzystać znajomość greckiego i przekonać się, jak wiele już umiesz!