Archeologia czyli odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka. W Grecji można się z tą przeszłością spotkać na każdym kroku…
Podróż do przeszłości – Knossos /Κνωσός
Jeśli jesteś miłośnikiem archeologii oraz lubisz zwiedzać ciekawe pozostałości historyczne to polecam wybrać się na największą z greckich wysp – Kretę. Wyspa ta oprócz wspaniałych, zapierających dech w piersiach widokach, pysznej śródziemnomorskiej kuchni, różnorakich form spędzania wakacji w sposób aktywny ma do zaoferowania mnóstwo miejsc godnych odwiedzenia właśnie pod względem archeologicznym. To prawdziwy raj dla miłośników starożytnych cywilizacji, muzeów oraz poszukiwaczy śladów przeszłości. Należy pamiętać o tym, że tak naprawdę tylko niewielka część skarbów na chwilę obecną została odkryta. Wiele obszarów wciąż skrywa tajemnice…
Dziś wyruszmy do archeologicznego nr 1 na Krecie – Knossos.
Tym wpisem rozpoczniemy serię artykułów o największych i najciekawszych starożytnych skarbach wysp greckich.
Jak dostać się do Knossos
Knossos to niewielka miejscowość położona na północy wyspy, oddalona zaledwie kilka kilometrów od stolicy wyspy – Heraklionu. Aby dostać się z największego kreteńskiego lotniska do Knossos należy mieć na uwadze, że podróżując autobusem miejskim czeka nas przesiadka w centrum miasta. Nie ma bezpośredniego połączenia z lotniska do Knossos. Dobrą alternatywą może się więc okazać skorzystanie z taksówki a dla tych aktywniejszych 7-kilometrowy spacer:)
Cena biletu wstępu to 15 euro, ulgowy – 8 euro. Dzieci i studenci po okazaniu legitymacji najczęściej wchodzą bezpłatnie.Warto także pomyśleć o kupieniu biletu łączonego w cenie 20 euro, które obejmuje dodatkowo Muzeum Archeologiczne w Heraklionie ( oba miejsca należy odwiedzić w ciągu max 3 dni). Knossos w sezonie jest otwarte od 8-20. Na miejscu do dyspozycji gości jest parking, kawiarnia, toaleta oraz kasy biletowe.
Knossos – cywilizacja minojska
Odkrycie Knossos,a co za tym idzie poznawanie historii oraz śladów po najstarszej europejskiej cywilizacji, rozpoczęło się nieco ponad 120 lat temu. W 1900r. brytyjski archeolog Arthur Evans
rozpoczął poszukiwania, które doprowadziły do odkrycia pozostałości po największym pałacu minojskim z okresu 2000-1400 p.n.e. Ogromna budowla, zbudowana na planie labiryntu, składała się z ponad tysiąca pomieszczeń zlokalizowanych na czterech poziomach o łącznej powierzchni ok 1700m2. Na samym szczycie znajdowały się tarasy ogrodowe z oczkami wodnymi i fontannami. Część środkowa z komnatami była częścią mieszkalną dla króla a dół służył jako miejsca magazynowe wraz ze spichlerzami oraz pomieszczeniami gospodarczymi. Knossos było centrum życia politycznego, religijnego oraz kulturalnego cywilizacji minojskiej – nazwa jej pochodzi od króla Minosa, który według legendy w tym okresie rządził na wyspie.
Minojczycy byli bardzo wysoko rozwiniętym społeczeństwem. Prowadzili handel z wieloma innymi cywilizacjami. Tworzyli piękne ceramiki, freski, rzeźby i inne dzieła sztuki. Wiele z nich zostało odkrytych właśnie podczas poszukiwań archeologicznych. Cywilizacja upadła ok 1100 p.n.e a jej upadek do dnia dzisiejszego nie został wyjaśniony. Wszelkie znaki wskazują jednak, że nie była to cywilizacja pokojowa….Na wyspie odnaleziono wiele starożytnych broni, śladów po walkach oraz pożarach a symbolem Knossos był podwójny topór.
Minotaur – pół człowiek, pół byk
Z pałacem w Knossos nierozerwalnie wiąże się mit o Minotaurze.
Król Minos poprosił boga morza – Posejdona o byka, którego miał zamiar złożyć w ofierze innym bogom. Po otrzymaniu rzekomej ofiary, zrezygnował jednak z tego pomysłu i postanowił zachować zwierzę dla siebie. Tym samym rozzłościł Posejdona, który rzucił na jego rodzinę klątwę.
Żona Minosa urodziła Minotaura, którego tors i głowa były ludzkie zaś od pasa w dół miał on postać byka. Król w obawie przed światem, kazał wybudować labirynt, w którym zamknął byka. Co roku żądał od Ateńczyków, aby dostarczali mu siedmiu młodych mężczyzn i siedem dziewic, które były zjadane przez Minotaura. Takie okrutne wymogi doprowadziły do konfliktu pomiędzy Kretą a Atenami. Kres temu położył odważny Tezeusz, który zabił potwora i uciekł z labiryntu, dzięki pomocy córki Minosa – Ariadny, która ofiarowała mu kłębek nici po którym bez problemu wydostał się z pułapki.
Dziś przysłowie ,,nici Ariadny” nawiązuje właśnie do tego wydarzenia i oznacza kluczowe rozwiązanie dla bardzo trudnej sytuacji.
Skarby Knossos
Jeśli nie straszne Ci upały oraz tłumy turystów to nic nie stoi na przeszkodzie, aby na własne oczy zobaczyć pozostałości pałacu minojskiego – korytarze, klatki schodowe, apartamenty królewskie, malowidła i freski, przedstawiające życie współczesnych ludzi.
Pamiętaj jednak, że w sezonie letnim Knossos w ciągu jednego dnia (!) może odwiedzić nawet kilka tysięcy turystów. Jeśli wolisz zrobić to na spokojnie, poczuć powiew starożytności i zatopić się w przeszłości może lepiej wybierz się tutaj po sezonie?