Przejdź do treści

Mów po grecku!

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak znajomość lokalnego języka może wpłynąć na postrzeganie Ciebie jako osobę? Czy myślałeś : “znam angielski, jakoś się dogadam” ? Owszem będąc w Grecji jest to możliwe, gdyż duża część społeczeństwa, zna język angielski czy niemiecki, ale czy wiesz jakie benefity płyną ze znajomości greckiego będąc w Grecji? Jeśli nie jesteś do końca przekonany, że naprawdę warto nauczyć się greckiego przed wyjazdem to czytaj dalej i zobacz jakie korzyści mogą z tego wyniknąć….

  1. Grecy bardzo cenią osoby, które starają się mówić w ich języku. Nie zwracają uwagi na błędy jakie popełniasz, wręcz przeciwnie chwalą i pomagają – uśmiechem, pozytywnym nastawieniem sprawiają, że  chcesz używać greckiego w codziennych sytuacjach. Ale uwaga! Grecy po usłyszeniu kilku greckich wyrażeń mogą pomyśleć, że znasz ich język idealnie i zaczynają mówić z niesłychaną prędkością. 😉 Niemniej doceniają Twoje starania, gdyż mają świadomość tego, że grecki nie jest łatwym językiem.
  2. Mieszkańcy Hellady, jeśli nauczysz się greckiego, zaczną Cię traktować jak “swojego”. Nie będziesz dla nich tylko turystą. Mijając Cię będą się do Ciebie życzliwie uśmiechać oraz pytać co dziś gotujesz na obiad (to głównie do pań 😉).
  3. Mówiąc po grecku możesz nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie. Grecy cenią ludzi, którzy starają się poznać ich kulturę, którzy ją szanują a jednym z kluczowych elementów poszanowania zwyczajów i tradycji jest znajomość języka kraju w jakim przebywamy.
  4. Nie bez znaczenia jest także fakt, że osoby “swoje” a więc mówiące po grecku, mogą liczyć na większą pomoc i życzliwość w momencie załatwiania spraw w urzędach, odwiedzając miejsca turystyczne czy gastronomiczne. Pamiętaj, że używanie języka angielskiego jest możliwe, ale może się zdarzyć, że natrafisz na osobę nie znającą języków obcych a wtedy znajomość greckiego okaże się niezbędna i bardzo pomocna.
  5. Budowanie mostów kulturowych a więc rozumienie greckiej kultury, tradycji czy historii bez znajomości greki jest praktycznie niemożliwe. Grecy o wiele chętniej dzielą się ciekawymi anegdotami z osobami, które rozumieją i mówią po grecku. Wyrażenie swoich emocji w rodzimym języku oraz przekaz tych emocji jest o wiele bardziej autentyczny po grecku niż w innym języku. Miej na uwadze także, że najpiękniejszymi wspomnieniami i opowieściami mogą nas uraczyć osoby starsze, nie znające języków obcych. Grecka babcia γιαγιά wie o wiele więcej niż inni. Nikt nie opowie historii i legend tak jak ona.
  6. Dla osób mieszkających w Grecji, znajomość języka jest kluczowa do lepszej integracji zarówno społecznej jak i zawodowej.  Grecy cenią osoby mówiące po grecku co może się przekładać na lepsze propozycje zawodowe oraz otrzymanie pracy także po sezonie. O wiele bardziej możliwe, że zostaniemy docenieni czy poleceni komuś innemu jeśli znamy grecki.

Powyższe plusy znajomości greki nie wyczerpują w pełni tematu. Pamiętajmy, że dzięki znajomości języka my także czujemy się szczęśliwsi i spokojniejsi. Dzięki temu wsiąkamy w lokalne społeczeństwo i nie czujemy się jak osoby obce.

W nauce języka greckiego może Ci pomóc:

– nasza Grupa na FB, gdzie możesz zadać pytanie o naukę lub planowany wyjazd do Grecji

– newsletter, z którego dowiesz się o ciekawych miejscach, greckich zwyczajach oraz o greckiej kuchni – zapisz się tutaj

– webinary – raz w miesiącu (oprócz wakacji) organizujemy bezpłatne webinary, związane z Grecją i językiem greckim: informacje o nich możesz znaleźć w newsletterze lub na naszym fanpage. Dzięki temu możesz dowiedzieć się wielu ciekawostek oraz poszerzyć swoje słownictwo – zapisz się tutaj

– nie zapomnij także o naszym blogu, gdzie co tydzień pojawią się nowe artykuły związane z Grecją, czytaj i eksploruj Grecję jeszcze lepiej

Ponadto wkrótce świętujemy nasze 12 urodziny, które rozpoczniemy webinarem o Atenach i już teraz zapraszamy  Cię serdecznie do udziału w nich