Przejdź do treści

Nauka języka a sprawność intelektualna

Badania przeprowadzone przez Edinburgh University i Nizam’s Institute of Medical Sciences pokazują, że nauka języka obcego opóźnia procesy demencji.  

Mogliście już o tym słyszeć. Badania te ukazały się w 2013 roku, ale nie straciły niczego ze swojej aktualności. Uczenie się języka obcego niesie ze sobą szereg korzyści dla naszego zdrowia psychicznego i zdolności intelektualnych.  

Przyswajanie języka jest swoistą “gimnastyką” naszego mózgu.  

Grupa Szwedzkich naukowców udowodniła nawet, że pewne obszary mózgu u osób uczących się języka są większe niż u osób używających jedynie języka ojczystego! Znaczy to tyle, że w tych obszarach mózgu aktywność neuronów jest większa i sprawniej pełnią one swoje funkcje. A neurony, to jedne z najważniejszych komórek naszego ciała, dzięki nim działa nasz mózg! 

Okazuje się również, że osoby dwu, lub wielojęzyczne podejmują trafniejsze decyzje, mają lepszą pamięć, dłużej potrafią skupić uwagę, mają lepszą zdolność do wielozadaniowości, a do tego zwiększają swoje umiejętności językowe w języku ojczystym! 

Każdy przyswajany język to także poszerzenie horyzontów, żywy kontakt z nową kulturą, spojrzenie na świat oczami użytkowników tego języka. 

W naszej szkole, jak już sama nazwa wskazuje, często mamy do czynienia z poliglotami. Założyciele szkoły, podobnie jak wielu naszych lektorów oraz pracowników posługują się więcej niż jednym językiem obcym. Wszyscy doświadczyliśmy tego, jak każdy kolejny język otwiera przed nami nowe horyzonty i “rozkręca” nasze myślenie. Spróbujcie sami!