Przejdź do treści

Niezłomni Strażnicy Greckiego Dziedzictwa – cz. 1

Czy kiedykolwiek miałeś szansę na własne oczy zobaczyć Ewzona? Wziąć udział w uroczystej zmianie warty przed pałacem prezydenckim w Atenach? Czy zastanawiałeś się czy każdy Grek może zostać Ewzonem? W tym artykule dowiesz się wielu ciekawostek o tym wyjątkowym żołnierzu…

Ewzoni – kim są i jaką pełnią rolę w Grecji

Służba w Gwardii Prezydenckiej to służba z pewnością zaszczytna, ale też bardzo trudna i ciężka. Aby zostać wybranym do Gwardii Prezydenckiej należy wykazać się wieloma cechami. Mimo, że dziś Ewzoni pełnią wyłącznie funkcje reprezentacyjne, to kandydaci przechodzą przez szereg wytycznych. Są to osoby, które pełnią wartę przy grobie nieznanego żołnierza przy budynku greckiego parlamentu w Atenach na placu  Syntagma.  Żołnierzem Gwardii może zostać wyłącznie Grek, który posiada odpowiedni wzrost (ponad 185 cm) i charakterystyczny typ urody oraz co bardzo ważne proste nogi, ze względu na specyfikę munduru. Dodatkowo musi posiadać wysokie standardy nie tylko fizyczne ale także moralne i dyscyplinarne. Musi także odbyć ośmiomiesięczne szkolenie wojskowe, które ma na celu przygotowanie go do wykonywania zadań w ramach Gwardii Narodowej, a także nauczenie jak pełnić swoją rolę przed Pałacem Prezydenckim. Bycie Ewzonem to wielki zaszczyt zarówno dla żołnierza jak i całej jego rodziny.

Gdzie i kiedy można ich spotkać

Zmiana warty odbywa się co godzinę, jednak najbardziej uroczysta zmiana następuje w niedzielę o godzinie 11:00 i wtedy warto wybrać się na plac Syntagma, aby na własne oczy zobaczyć to wydarzenie. Należy pamiętać, że przyciąga ono rzesze turystów stąd też w sezonie warto wybrać się tam wcześniej. Zmiana warty zawsze przebiega w ciszy i skupieniu. Ewzoni ubrani w swoje charakterystyczne, odświętne stroje są prowadzeni przez orkiestrę wojskową, która podczas zmiany warty gra hymn grecki. Żołnierze podczas zmiany stawiają specyficzne kroki, które są idealnie wyćwiczone. Wszystkie ruchy są zsynchronizowane z partnerem, który wykonuje dokładnie te same ruchy ale w lustrzanym odbiciu. Paradny krok, podobnie jak ubiór, ma swoją symbolikę. Przede wszystkim ruch podniesionej do góry nogi ma symbolizować kopniaka skierowanego w stronę tureckich okupantów, zakończonego strzepnięciem wroga z buta. Gwardziści przez całą zmianę stoją nieruchomo. Wzrok mają wbity przed siebie, ponad głowami turystów. W tym czasie nie rozmawiają a przytakują jedynie poprzez mrugnięcie powiek. Aby osiągnąć taki stan skupienia i zapanować nad emocjami przechodzą wiele godzin szkolenia. Co ciekawe pary Ewzonów niemal zawsze są dobierane pod względem podobieństwa. Jako ciekawostkę można też powiedzieć, że istnieje jedna para, która jest niemal identyczna, gdyż są to bracia bliźniacy. Nad prawidłowym przebiegiem całej ceremonii czuwa oficer drużyny, który ma za zadanie także po zmianie warty poprawić ubiór nowego gwardzisty oraz wydać mu odpowiednie ustne wskazówki. Każda osoba może podejść do Ewzona i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Należy przy tym zachować powagę, dystans i szacunek do żołnierza.

Niewątpliwie zmiana warty greckich gwardzistów to jedno z  tych wydarzeń, w których warto wziąć udział planując wakacje w Atenach. Z pewnością pozostanie ono długo w pamięci, gdyż jest to coś czego na próżno szukać w innych krajach. Planując wycieczkę do Aten, uwzględnij to wydarzenie na swojej liście zwiedzania!