Przejdź do treści

Prezenty dla Greków

Jeździsz regularnie do Grecji, bo masz tam rodzinę lub przyjaciół? A może współpracujesz z Grekami i chciałbyś przywieźć im jakiś drobiazg z Polski? Zastanawiasz się, co mogłoby ich ucieszyć? Oto kilka pomysłów!

Grecy świąteczne podarunki wręczają sobie w Nowy Rok . Dla nas tradycyjnie tym momentem jest Gwiazdka i właśnie przed nią zaczynamy myśleć o tym, czym ucieszyć bliskich. Jednak Boże Narodzenie nie jest jedyną okazją, kiedy możesz zastanawiać się nad pomysłem na prezent. Podpowiadamy kilka całkowicie subiektywnych pomysłów, które mogą ci się przydać przed podróżą do Grecji i które możesz wykorzystać nie tylko na święta.

Słodycze

Zamiast trunków, często przywożonych w prezencie z różnych krajów, podaruj Grekom coś słodkiego. W Grecji znajdziesz mnóstwo smacznych łakoci, ale i tak prawdziwym hitem wśród znajomych stamtąd mogą być tradycyjne krówki lub śliwki w czekoladzie, ptasie mleczko albo różnego rodzaju cukierki. Pomyśl też o sękaczu lub piernikach!

Album poświęcony sztuce polskiej

Taki prezent ucieszy wszystkie osoby kochające twórczość artystyczną. Wybierz album z malarstwem któregoś z wybitnych polskich malarzy-klasyków lub dopasuj wybór do gustu obdarowanego, jeśli tylko znasz jego upodobania! Podarunek będzie świetnym pretekstem do rozmowy o wspólnych zainteresowaniach w języku greckim, a Grek na pewno zrewanżuje się Tobie, dzieląc się własnymi ulubionymi dziełami albo artystami.

Bolek i Lolek

Tak, ci dwaj sympatyczni bohaterowie serialu animowanego są w Grecji bardzo popularni! Jeśli wiesz, że twoi przyjaciele w latach dziewięćdziesiątych oglądali „Bolka i Lolka” na małym ekranie, to może sprawić im dużą radość jakiś gadżet z wizerunkiem tych postaci. To oczywiście prezent raczej dla tych osób, z którymi łączy cię bliższa relacja!

Biżuteria

Dobrym pomysłem na prezent dla znajomej będą bursztynowe kolczyki, wisior lub pierścionek. W Polsce mamy w sprzedaży naprawdę szeroki asortyment biżuterii wykonanej z tego surowca i jest w czym wybierać! Możesz też postawić na autorskie projekty polskich jubilerów i w ten sposób popularyzować ich twórczość za granicą ?

Kurs języka polskiego online

Naprawdę wielu Greków chciałoby się nauczyć polskiego! Nasze narody mają sporo powiązań historyczno-rodzinnych. Chodzi między innymi o pary polsko-greckie, ale także o Greków mających polskie korzenie. Ponadto niektórzy fascynują się kulturą polską – czytają Schulza, Gombrowicza, są fanami „Wiedźmina” i wielbicielami polskiego kina. Sporo osób pracujących w branży turystycznej wyraża potrzebę znajomości polskiego choćby na poziomie podstawowym ze względu na dużą ilość polskich turystów odwiedzających Grecję w sezonie. To tylko niektóre powody, dla których kurs językowy online mógłby być dobrym pomysłem.

Ceramika i rękodzieło

Jeśli wiesz, że twoim znajomym podobają się wytwory sztuki ludowej, możesz poszukać przedmiotów użytkowych charakterystycznych dla twojego regionu. Filiżanka lub maselnica albo serwetka z tradycyjnym haftem mogą się sprawdzić, ale wybierz raczej przedmioty dobrej jakości. Jeśli sądzisz, że folkowe wzory to niekoniecznie to, czego potrzebujesz, pomyśl o kubku z napisem w języku polskim albo kojarzącym się z Polską. Może któraś z tych propozycji cię zainspiruje lub może wpadniesz dzięki nim na własny pomysł na niepowtarzalny prezent świąteczny dla Greka! Sprawdź też, jakie prezenty z Grecji możesz przywieźć Polakom . Niezależnie od tego, co podarujesz, obdarowany na pewno się ucieszy z tego, że o nim pamiętasz.