Przejdź do treści

Prezenty gwiazdkowe w Grecji

Prezenty to jeden z ulubionych tematów rozmów przed Bożym Narodzeniem. Co podarować bliskim? Kiedy znaleźć czas na zakupy i który sąsiad będzie w tym roku Świętym Mikołajem? No właśnie… a jak to właściwie wygląda w Grecji?

Kochany Święty Mikołaju…?

W Grecji nie jest popularne obdarowywanie bliskich prezentami na Boże Narodzenie ani na mikołajki, tak jak to się dzieje w Polsce. Dobra wiadomość jest taka, że masz mniej więcej tydzień więcej na zorganizowanie paczek dla greckich przyjaciół i rodziny. To dlatego, że czas na podarunki świąteczne przypada w Grecji nieco później – i przynosi je ktoś inny niż u nas. Dla Greków Święty Mikołaj (Άγιος Νικόλαος) to przede wszystkim patron morza, żeglarzy i marynarzy, nie zaś ten, który zjawia się w domach z workiem lub saniami pełnymi prezentów.

W Grecji prezenty przynosi Bazyli…

Tym, kto natomiast pojawia się w greckich domach z workiem pełnym prezentów, jest Święty Bazyli (Άγιος Βασίλης). Przynosi on podarunki… dopiero w Nowy Rok. Święty Bazyli to biskup i pisarz wczesnochrześcijański zwany też Bazylim Wielkim lub Bazylim z Cezarei, który znany był między innymi z działalności charytatywnej.  W dniu Świętego Bazylego, czyli 1 stycznia, już po nadejściu Nowego Roku, jada się także specjalne ciasto zwane wasilopitą (βασιλόπιτα). Poczytaj o nim na naszym blogu – może artykuł zainspiruje cię do upieczenia własnej wasilopity? Wewnątrz słodkiego przysmaku umieszczona jest moneta. Grecy wierzą, że ten, kto ją znajdzie, będzie cieszył się szczęściem przez cały rok! 

…ale czasem warto mu pomóc!

Wiesz już, kiedy i kto przynosi w Grecji prezenty. Wiesz też pewnie, że czasem warto Mikołaja i Bazylego odciążyć, bo jak większość z nas nie nadążają z robotą w sezonie ? Wkrótce na blogu artykuły o tym, jakie prezenty związane z Grecją mogą ucieszyć twoich przyjaciół i wprowadzą odrobinę greckiego klimatu do ich domu, a później, kiedy już obdarujesz Polaków, pomyślimy razem o bliskich ci Grekach!