Przejdź do treści

Rowerem po Grecji

A gdyby tak poznać Grecję na rowerze? Czy wiesz, że turystyka rowerowa rozwija się tutaj w szybkim tempie? Czytaj dalej i przekonaj się, dlaczego warto wybrać ten środek transportu do odkrywania piękna Grecji…


GRECKIE TRASY ROWEROWE…

Bez wątpienia trasy Grecji to jedne z najbardziej malowniczych tras nie tylko Europy, ale i świata. Lazur morza, piękne zachody i wschody słońca, bogata flora i fauna, różnorodność terenów to tylko niektóre z zalet, jakie można wymienić dla miłośników dwóch kółek. Podobnie jak przy trekkingu każdy znajdzie dla siebie odpowiednie szlaki.
Oczywiście najlepszym okresem na ten rodzaj aktywnością są miesiące wiosenne i jesienne. Idealną bazą wypadową mogą być Ateny, gdyż w tym miejscu można rozpocząć eksplorowanie dwóch tras EuroVelo leżących na terenie Grecji. Należy mieć na uwadze, że Grecja to kraj w głównej mierze górzysty, a więc ten rodzaj sportu może okazać się wyzwaniem.

SZLAKI EUROVELO W GRECJI

Przez Grecję przebiegają trzy europejskie szlaki EuroVelo, świetnie przystosowane do turystyki rowerowej. Są to trasy, które łączą ze sobą kilka krajów i ciągną się przez całą Europę a ich łączna długość to aż 90 000 km. Świetnym pomysłem było to, aby wykorzystać już istniejące trasy rowerowe a nowe wybudować tak, aby wydłużyć i połączyć nowe odcinki.
Szlaki przebiegające przez Grecję znajdują się w Grecji kontynentalnej. Szlak Śródziemnomorski EV8 to odcinek, który obejmuje teren od miejscowości Igumenista – Patra — Ateny. Drugi ze szlaków Szlak Europy Wschodniej EuroVelo11 biegnie od Evzonoi – Saloniki – Grecja Środkowa-Ateny. Ostatnim ze szlaków jest niedawno powstały Szlak Żelaznej Kurtyny EuroVelo13. Szlak ten przecina Grecję dwukrotnie: na odcinku pomiędzy Promachonas a miejscowością Eksochi oraz pomiędzy miejscowościami Kiprino i Kastanies, prowadząc wzdłuż biegu rzeki Arda. Jest to dawny “obszar nadzoru”, silnie zmilitaryzowany wzdłuż granicy z Bułgarią.

TURYSTYKA KOLEJOWA

Ciekawostką jest fakt, że w Grecji istnieje także możliwość uprawiania turystyki kolejowej. Co to takiego? Są to rowery, którymi można jechać po starej trasie kolejowej. Jest to niesamowita przygoda dla osób w każdym wieku. Trasa jest dostosowana dla osób niepełnosprawnych co jest dodatkowym plusem. Trasa położona jest przy plaży Kakia Skala. Możemy nią dotrzeć na tereny, gdzie nie dotrzemy podróżując autem. Wykorzystanie opuszczonych torów to świetny ekologiczny pomysł i nadanie drugiego życia starym rzeczom. W określonych miejscach są także przystanki, na których można wysiąść, aby zwiedzać różnorakie, niedziałające już budynki: stacje kolejowe, opuszczoną fabrykę wapna oraz zbudowane przez Niemców gospodarstwa, które miały za zadanie chronić linię kolejową. Trasa wynosi 7,5 km i wiedzie przez piękne, skaliste góry Grecji. Na podróż należy przeznaczyć ok. 2-3 h. Koszt to ok. 20 euro.


Turystyka rowerowa jest świetną alternatywą dla innych rodzajów podróżowania, gdyż oprócz tego, że jest ekologiczna, wpływa dobrze na zdrowie to jeszcze przyczynia się do promowania wielu miast i miasteczek, które być może pomijane są w planowaniu podróży po Grecji. Dzięki rowerowi można dotrzeć niemal do każdego zakątka pełnego historii oraz klimatu. W następnym wpisie przedstawimy jedną z najpiękniejszych tras rowerowych w Grecji a tymczasem wskakuj na dwa kółka i eksploruj piękno Grecji.