Przejdź do treści

Smutek Ateny – Likabetos

Planujesz wycieczkę do Aten? W programie zwiedzania masz pewnie wycieczkę na wzgórze Akropolu, gdzie znajdują się jedne z najsłynniejszych pozostałości archeologicznych na świecie. Jeśli chcesz zobaczyć panoramę miasta z jeszcze innej perspektywy, zrób sobie spacer na jedno ze wzgórz otaczających stolicę Grecji! Dziś przedstawiamy Likabetos.

Smutne dobrego początki

Według mitologii góra Likabetos lub Likawitos (Λυκαβιττός) powstała z powodu smutku Ateny po śmierci pewnej dziewczyny mieszkającej w domu na Akropolu. Bogini oddała jej na wychowanie dziecko zrodzone z Matki Ziemi zapłodnionej przez Hefajstosa, zabraniając na nie spoglądać. Ciekawa Aglauros otworzyła koszyk i ujrzała chłopca z ogonem węża, a potem z przerażenia rzuciła się z Akropolu. Dowiedziawszy się o tym, Atena upuściła niesiony głaz, który miał służyć jako wzmocnienie wzgórza. Zabroniła też wstępu na Akropol krukom, ponieważ to jeden z nich przyniósł jej złą wiadomość.

Zdobądź Wzgórze Wilków

Likabetos jest najwyższym wzniesieniem Aten i znakomitym punktem widokowym na całe Ateny oraz ich okolicę. Uważa się, że jego nazwa pochodzi od słowa λύκος (likos), oznaczającego wilka. Znajdziesz się na wysokości 277 metrów, zdobywając szczyt na piechotę lub wjeżdżając do góry kolejką – tzw. teleferikiem – jeżdżącą tu z dzielnicy Kolonaki. Kursuje ona przez cały rok od rana do późnych godzin wieczornych, lecz zimą może być zamykana wcześniej. Bilet w jedną stronę kupisz za 7 euro (powrotny 10). Trasę około 200 metrów pokonasz mniej więcej w 3 minuty ? Jak znaleźć teleferik? Dojedź metrem do stacji Evangelismos, a potem skieruj się na ulicę Aristippou. Od północnej strony na wzgórze możesz też wjechać samochodem!

I jak zawsze pamiętaj, by poćwiczyć grecki w praktyce!

Na szczycie znajduje się punkt widokowy z kościołem św. Jerzego. Gdy już nacieszysz się pięknym widokiem lśniącego bielą miasta, napij się aromatycznej kawy lub zjedz coś w jednej z restauracji. Codzienne, proste sytuacje są znakomitą okazją do sprawdzenia w praktyce, ile dały ci lekcje greckiego! Wizyta na Likabetos spodoba się zwłaszcza tym, którzy chcieliby połączyć pobyt w Atenach z aktywnym wypoczynkiem. Widok ze wzgórza zawsze zachwyca, ale świetną porą na spacer będzie wiosna lub jesień. Jeśli wybierzesz się tam latem, zabierz wodę, kapelusz i nie zapomnij o filtrze przeciwsłonecznym!