Przejdź do treści

Tsiknopempti 

Dziś Grecy świętują Tsiknopempti – Wędzony Czwartek… To grecki odpowiednik Tłustego Czwartku, w którym to mieszkańcy Grecji zajadają się grillowanym mięsem. Nazwa “Tsikonopempti” pochodzi od zapachu dymu, przesyconego tłuszczem grillowanego mięsa zwanego “tsikna” (τσίκνα) i czwartku, czyli Pempti (Πέμπτη)… Co symbolizuje ten dzień? Kiedy dokładnie się go obchodzi? Dowiedz się w dalszej części artykułu…

Kiedy i gdzie

Tsiknopempti to święto ruchome i co roku wypada inaczej – jego data jest zależna od Wielkanocy. Niemniej zawsze jest to ostatni czwartek przed postem, a dokładniej 11 dni przed czystym poniedziałkiem (ostatni dzień karnawału, początek postu) – w ten dzień Grecy wybierają się na pikniki poza miastem a na niebie pojawiają się setki latawców. Wiadomo, że post kojarzy się z okresem “bezmięsnym” stąd też w ten dzień Grecy nie odmawiają sobie mięsa w żaden sposób. Ponowne spożywanie dań mięsnych ma swoje miejsce także w niedzielę po Tsiknopempti i jest to ostatni dzień, kiedy można jeść mięso przed Paschą.

Co się jada?

Jagnięce żeberka, boczek, kiełbasy, szaszłyki, bifteki, steki – czyli  wszystko, co da radę upiec na ruszcie. Grecy rozstawiają grille gdzie się da… W ogródkach, na podwórkach, placach, szkolnych boiskach czy głównych ulicach. Wyobraźnia nie zna granic! Oczywiście na mięsne szaleństwo można wybrać się także do tawerny, z tym że należy pamiętać, aby rezerwacji dokonać odpowiednio wcześniej. Mimo wyższych cen restauracje pękają w szwach i na próżno szukać wolnego miejsca. Biesiadowanie trwa do późnych godzin nocnych. Bardzo często w ten dzień odbywają się także imprezy plenerowe, często z elementami zabaw karnawałowych. Np. mieszkańcy Krety wychodzą tego dnia na ulicę, w przebraniach, tańcząc i śpiewając.

Zwyczaj ucztowania wywodzi się ze starożytnego kultu Dionizosa. W tradycji Tsiknopempti dominuje kolor czerwony – zarówno w kontekście czerwonego mięsa, jak i obfitującego wina spożywanego tego dnia. Grecka tradycja prawosławna mówi, że tłusty czwartek jest dniem, w którym ludzie mogą jeść, pić i tańczyć do woli. Przecież muszą nabrać sił, przed 40-dniowym postem.

Życzymy więc smacznego i Kali Tsikonpempti! Καλή Τσικνοπέμπτη!