Wyobraź sobie… Ty, grupa przyjaciół, piękno przyrody i otaczający Cię lazur z każdej strony… Co czujesz w tym momencie? Czy kiedykolwiek myślałeś o odkrywaniu Grecji poprzez żeglowanie? Dziś postaramy się przekonać Cię, dlaczego to idealny pomysł…
Idealne warunki naturalne
Granica morska Grecji ma aż 15 tys. km a niemal ¼ powierzchni kraju zajmują wyspy. Linia brzegowa to dziesiąta pod względem długości linia na świecie. Istnieją tu zróżnicowane akweny i każdy bez względu na poziom doświadczenia znajdzie dla siebie idealny rejon. Dna morskie w Grecji są przeważnie piaszczyste, nie ma więc problemu z zakotwiczeniem. Jest to duży plus, gdyż nie jesteśmy ograniczeni do marin a możemy zatrzymać się w dowolnej zatoczce. Sezon żeglarski obejmuje okres od marca do października, aczkolwiek żeglować można przez cały rok. Słoneczna pogoda z pewnością nie będzie rzadkością, gdyż słońce świeci tu przez ponad 250 dni w roku. Warto pamiętać, że styczeń i luty to najzimniejsze miesiące z często występującymi groźnymi sztormami.
Wyspy oferują różnorodność krajobrazową i architektoniczną. W Grecji znajdziemy mnóstwo zatoczek, plaż, jaskiń czy nieodkrytych miejsc, gdzie być może nigdy nikt przed nami nie dotarł… Warto zatrzymać się w takich miejscach, delektować ciszą i pięknem przyrody. Jeśli chodzi o faunę to możemy natrafić na delfiny czy żółwie Careta Careta. Ich miejsca lęgowe znajdują się szczególnie w okolicy Zakynthos.
Co zrobić, żeby pływać po greckich wodach
Oczywiście jak w większości krajów europejskich wymagane jest specjalne uprawnienie żeglarskie – trzeba mieć co najmniej patent jachtowego sternika morskiego. Nie jest wymagane posiadanie certyfikatu radiooperatora UKF.
Co nas może zaskoczyć to to, że z uwagi na duży stopień trudności pływania po greckich wodach, wymagane jest, aby na pokładzie poza kapitanem była jeszcze co najmniej jedna osoba, która ma doświadczenie w żeglowaniu. Nazywa się ona co-skipper. Obowiązkiem tej osoby w razie problemów kapitana jest doprowadzenie jednostki do najbliższego portu. Taka osoba nie musi posiadać, żadnych uprawnień żeglarskich jest to bardziej deklaracja, że zgadza się zostać “zastępcą kapitana” i że ma doświadczenie na wodzie.
Dużym atutem Grecji są także bardzo niskie opłaty portowe a w niektórych przypadkach nawet ich brak. Nie rzadko można znaleźć miejsca gdzie cumowanie jest darmowe. Zdarza się także, że keje należą do tawerny i jeśli postanowimy się tam posilić postój będziemy mieli gratis.
Jeśli najdzie nas chęć na poznanie Grecji od strony morskiej a nie posiadamy odpowiednich uprawnień, bez problemu wynajmiemy żaglówkę ze sternikiem. Wystarczy skorzystać tylko z doświadczonych i sprawdzonych firm zajmujących się tego rodzaju usługami.
Żeglowanie może okazać się idealnym wypoczynkiem dla osób aktywnych. Obcowanie z przyrodą może jeszcze bardziej pogłębić miłość do Grecji a cisza i spokój może sprzyjać nauce greckiego na łodzi. Czemu nie wykorzystać tej znajomości po zacumowaniu w jakimś malutkim, nie oznaczonym na mapie punkcie i rozmawiać z lokalsami słuchając opowieści mórz i oceanów.