Przejdź do treści

Zalety nauki na świeżym powietrzu

Przyzwyczajeni jesteśmy raczej do nauki we wnętrzach – czy to szkoła, czy uczelnia, czy ośrodek kultury, a w dzisiejszych czasach nasz własny dom. Jednak czy rzeczywiście są to najlepsze warunki do przyswajania wiedzy? 

Niezliczone badania pokazują, że nasz mózg dużo efektywniej pracuje na dworze, najlepiej w otoczeniu przyrody, w cichym, przyjemnym miejscu. Niedziwne więc, że kiedy za oknem pojawia się słońce, kwitną kwiaty, na drzewach pojawiają się owoce, a powietrze pachnie świeżością, coś w głowie krzyczy nam “Na dwór!” (niektórym krzyczy “na pole!” ?)   

I słusznie krzyczy. Ludzie potrzebują być na zewnątrz (jak by nie było to jest nasze naturalne środowisko).  

W czasach, kiedy praca i nauka zdalna są coraz bardziej dostępne i popularne warto wykorzystać tą możliwość i przebywać jak najwięcej na dworze. Nasz mózg jest niesamowitą maszyną – i potrzebuje mnóstwa paliwa. Oraz tlenu. Jeśli tylko mamy możliwość nauki z ogrodu/parku/lasu – korzystajmy z tego. Nasz mózg będzie wydajniej pracował i mniej się męczył.  

Ponadto, jeśli przebywamy w otoczeniu natury obniża się poziom naszych hormonów stresu i wzrastają nasze możliwości poznawcze – będziemy uczyć się efektywniej, a przyswojona wiedza zostanie z nami na dłużej.  Wiele badań pokazuje, że nawet 2 godziny zajęć w tygodniu na zewnątrz znacząco podnosi efektywność nauki młodzieży szkolnej i obniża poziom ich hormonów stresu w porównaniu do rówieśników, którzy takich lekcji nie mieli. Naukowcy w Szwecji przeprowadzili również badanie, które pokazało, że uczniowie szkół ponadpodstawowych na dłużej zapamiętywali treść zajęć prowadzonych na dworze niż ich koledzy, którzy ten sam materiał przyswajali w szkolnych murach.  

Świeże powietrze sprzyja rozwijaniu naszej odporności, a ekspozycja na słońce produkcji tak nam niezbędnej witaminy D. Zielone otoczenie jest balsamem dla naszych zmęczonych oczu. Jeśli odrywając wzrok od ekranu będziemy mieli możliwość spojrzenia na zielone liście czy trawę – nasze oczy dostaną szansę prawdziwego, kojącego relaksu. 

Połączenie tych wszystkich elementów może niesamowicie wspomóc proces nauki jednocześnie zapewniając nam, tak potrzebną, dawkę relaksu. 

Zachęcamy wszystkich naszych obecnych i przyszłych kursantów do korzystania z możliwości jakie daje nauka on-line i wypróbowania nauki na świeżym powietrzu.