Jeśli przespacerujesz się po centrum Aten, to z dużym prawdopodobieństwem natrafisz na pomnik George’a Gordona Byrona. Rzeźbę, przedstawiającą poetę w ramionach kobiety wyobrażającej Grecję, możesz podziwiać w pobliżu Ogrodu Narodowego. Dlaczego tam stoi i co oznacza?
To się nazywa wsparcie!
Jeden z najsłynniejszych angielskich poetów jest w Grecji uznawany za prawdziwego bohatera. Kiedy w 1821 roku wybuchło tu powstanie, lord Byron (czyli po grecku Βύρων) wsparł finansowo walkę o wyzwolenie, a potem, choć nie był doświadczonym wojskowym, sam do niej dołączył. Szybko jednak zmarł, osłabiony malarią i popularnymi w jego czasach zabiegami upuszczania krwi. Po jego śmierci w 1823 roku w Grecji zapanowała prawdziwa żałoba. Czy wiesz, że to właśnie od nazwiska Byrona pochodzi nazwa jednej z ateńskich dzielnic – Vironas (Βύρωνας)?
Za co Polacy pokochali Grecję?
Wspieranie Greków w dążeniu do niepodległości i solidarność z nimi nazywa się filhellenizmem. Taką postawę zajmowali nie tylko Anglicy. Filhellenami byli w okresie romantyzmu także pisarze polscy, dla których Byron był wówczas wzorem do naśladowania. Sytuacja Grecji pod panowaniem Imperium Osmańskiego przypominała im Polskę pod zaborami. Kibicowali więc gorąco Grekom, bo widzieli w nich dziedziców antycznej tradycji, która zapoczątkowała cywilizację europejską. Ich postawa nie była wyjątkiem. W utworach Słowackiego i Norwida spotkasz więc tematy związane ze starożytną i współczesną Grecją. Bohaterem jednej z powieści poetyckiej Juliusza Słowackiego pt. Lambro jest właśnie grecki powstaniec!
Nie tylko ojczyzna
„Filhellenizm” oznacza dziś głównie opisaną wcześniej dziewiętnastowieczną fascynację Grecją, która była wywołana właśnie walkami Greków o niezależność i własne państwo. Ale fascynacji grecką kulturą doświadczył chyba każdy, kto odwiedził Grecję i postanowił uczyć się języka greckiego. To naprawdę wciąga! Niezależnie od tego, czy interesujesz się historią, filmem, literaturą, muzyką albo grecką kuchnią, rozwijaj swoją pasję. Książek i filmów poświęconych Grecji jest mnóstwo. A jeszcze większe pole poszukiwań interesujących cię informacji będziesz mieć wtedy, gdy nauczysz się greckiego chociaż w podstawowym zakresie!