Przejdź do treści

Grecka Wieża Babel

Jeśli znasz grecki, to możesz rozmawiać na całym świecie z dodatkowymi dwunastoma milionami ludzi. Tym językiem mówi 99% populacji Grecji, więc pakuj się, wysiadaj w Atenach i… gadaj. Zastanawiasz się, co z pozostałym jednym procentem? Uchylamy rąbka tajemnicy!

Sekretne życie języków 

Czy wiesz, że niektóre języki są zagrożone wymarciem, podobnie jak gatunki zwierząt? Nowogrecki na szczęście ma się dobrze i jeśli tylko zapragniesz się go nauczyć, to nic prostszego! Niektóre języki świata zna jednak tylko małe grono osób ze starszego pokolenia. Gdy ostatnia z nich odchodzi, ginie również język. Razem z nią znikają niespisane historie, legendy, pieśni. Dobra wiadomość: języki martwe można rewitalizować. Żeby wpierać różnorodność językową, 21 lutego ustanowiono Międzynarodowym Dniem Dziedzictwa Językowego.

Grecki? Od wyboru do koloru

Tak samo jak polski oraz wiele innych języków, grecki ma swoją standardową wersję. To język, którego nauczysz się na kursie. Dogadasz się nim wszędzie, bo jest najbardziej rozpowszechniony. Ale podobnie jak polski, grecki też usłyszysz w rozmaitych lokalnych odmianach – dialektach (cypryjskim, kreteńskim, kapadockim, pontyjskim) i gwarach. Własny wariant greckiego, zwaną jewanik, mieli greccy Żydzi, czyli Romanioci. Innym językiem jest griko, używany przez Greków zamieszkujących Grecję (Italogreków). Swój wariant mają też Karakaczanie, społeczność, która tradycyjnie zajmowała się głównie pasterstwem na obszarze Bałkanów, między innymi na północy Grecji. Na terenie Grecji poznasz też przedstawicieli mniejszości narodowych i grupy etniczne, które posługują się innymi niż grecki językami.

Nie tylko grecki

Albański, ormiański, rosyjski i turecki to tylko niektóre. Osobny język mają arwanici. To potomkowie ludności przybyłej setki lat wcześniej do Grecji. Zamieszkują głównie Attykę i mówią dialektem języka albańskiego. Jeśli wybierzesz się w góry do północnej i środkowej Grecji, możesz spotkać Arumunów i posłuchać ich języka. Do tej grupy Wołochów należą też na przykład Rumuni i Mołdawianie. Niewielki odsetek społeczeństwa greckiego stanowią Żydzi sefardyjscy. W Salonikach możesz jeszcze podziwiać piękne domy, które budowali tam w czasach, gdy stanowili nawet połowę populacji miasta. Posługują się oni językiem ladino. W Grecji mieszkają też tysiące Romów, którzy mówią przede wszystkim bałkańską odmianą języka romani.

Wiedząc o tej fascynującej mieszance języków, wyciągniesz dla siebie sporo wniosków o bogatej historii i kulturze Grecji. Ze starożytnej greki wywodzi się słowo dialekt, διάλεκτος (dialektos), które dawniej oznaczało po prostu sposób mówienia. Każdy sposób mówienia to odzwierciedlenie jakiejś rzeczywistości. Najlepiej poznasz ją poprzez naukę języka!