WSZYSTKO SPAKOWANE
Bilety lotnicze kupione, noclegi zarezerwowane, okulary przeciwsłoneczne i rozmówki polsko-greckie już od wielu dni czekają na swoje miejsce w walizce. Marzysz o nadchodzących greckich wakacjach. Wieczorami po ciężkim dniu w pracy wyobrażasz sobie, jak spacerujesz po Akropolu. Nagle myślisz w panice: „No właśnie… ale jak ja właściwie dojadę do centrum?”.
BARDZO PROSTO!
Jeśli nie czujesz się pewnie za kółkiem albo po prostu nie chcesz wynajmować auta, nie martw się. Nie musisz iść pieszo! Stolica Grecji, jak wiele dużych miast, bywa wyzwaniem dla kierowców, ale za to ma dobrze zorganizowany transport publiczny. A dzięki możliwości wyboru spośród licznych aplikacji mobilnych korzystanie z komunikacji miejskiej jest jeszcze łatwiejsze. W Atenach do planowania podróży sprawdzi się na przykład Moovit . Nawet jeśli nie znasz angielskiego, to dzięki tłumaczeniu aplikacji na polski łatwo znajdziesz w niej wybraną trasę. Do wyszukiwania konkretnych miejsc w większości przypadków wystarczy alfabet łaciński, choć znajomość greckiego będzie ogromnym ułatwieniem, bo niektóre mało popularne przystanki i opisy na mapie są po grecku! Istnieją także inne, lokalne aplikacje, takie jak mniej intuicyjna i trudniejsza w obsłudze (zwłaszcza dla kogoś, kto nie zna greckiego, lecz nie tylko) Oasa Telematics albo Πάμε Στάση (Pame Stasi). Obie zawierają rozkład jazdy autobusów, ale w przypadku podróży raczej mniej się sprawdzą.
CZYLI JAK?
Do centrum Aten z samego lotniska im. Elefteriosa Wenizelosa można dość szybko i wygodnie dotrzeć metrem linii 3. Jest ona oznaczona na mapach kolorem niebieskim. Pociągi ze stacji, położonej tuż obok portu lotniczego, odjeżdżają co pół godziny między 5.30 a 23.30. Za przejazd w jedną stronę zapłacisz 9 euro, a za przejazd tam i z powrotem – 16 euro. To bilet specjalny; kosztuje on więcej niż standardowe bilety, których będziesz używać, przemieszczając się po mieście, ale tak samo jak one jest ważny przez 90 minut od skasowania. Możesz też wybrać nieco tańsze rozwiązanie. Autobus X95 z lotniska na Plac Syntagma dowiezie cię mniej więcej w godzinę. Kursuje on przez całą dobę i kosztuje 5,5 euro. Każdy z biletów kupisz w kasie lub w biletomacie, a bilet na autobus z lotniska dodatkowo u kierowcy. W automacie możesz wybrać m.in. język grecki lub angielski. Za bilet zapłacisz gotówką lub kartą. Jeśli planujesz często korzystać z komunikacji miejskiej, rozważ zakup papierowego biletu turystycznego za 20 euro (jest ważny 3 dni i obejmuje także dojazd z lotniska i na nie) lub plastikowej karty ATH.ENA CARD. Kupisz ją jedynie w punkcie sprzedaży biletów z obsługą, ale możesz potem doładować przez Internet lub w aplikacji ATH.ENA Card. Sprawdź przed podróżą na stronie Oasa.gr, jakie rozwiązanie będzie dla ciebie najkorzystniejsze, albo zwróć się o pomoc do pracownika w kasie!
ALE… PO GRECKU?
Uczysz się języka? Koniecznie przekonaj się w praktyce, ile dały ci lekcje greckiego. Jeśli poczujesz wstyd, pamiętaj, że lotnisko jest jeszcze blisko i możesz go odesłać do domu najbliższym samolotem powrotnym! Nawet w metrze korzystaj z tego, że możesz poćwiczyć komunikację. Nie martw się jednak, jeżeli kurs językowy masz dopiero w planach i greckim na razie się nie posługujesz – angielski również będzie bardzo pomocny. Jeśli mówisz wyłącznie po polsku lub w językach, których twoi rozmówcy mogą nie znać, przeczytaj przed wyjazdem o tym, jak się dogadać w takiej sytuacji. Kiedy zdobędziesz już bilet i zrozumiesz, że to wcale nie takie trudne, pójdź na peron i poczekaj na metro, by po 40 minutach znaleźć się już na Placu Syntagma lub stacji Monastiraki. Jeśli autobus ani metro ci nie odpowiadają, zawsze możesz jednak zdecydować się na taksówkę!