Przejdź do treści

Nieznana perła – Wrawrona

Każdy, kto wybiera się do Aten i postanawia poszukać ciekawego miejsca na jednodniową wycieczkę za miasto, na pewno usłyszy o przylądku Sunion i znajdującej się na nim świątyni Posejdona. Mniej osób dowie się o innym fascynującym zabytku starożytnej Grecji – sanktuarium ku czci Artemidy we Wrawronie. Nie bądź jak oni!

Dlaczego Wrawrona?

Powodów, dla których warto odwiedzić Wrawronę, bo tak obecnie nazywa się miejscowość, w której można podziwiać pozostałości kultu Artemidy, jest co najmniej kilka. Położona nad morzem, znajduje się bardzo blisko ateńskiego lotniska – to dosłownie dwadzieścia minut jazdy samochodem. Można tu także szybko dojechać z centrum stolicy. Jeśli wybierzesz się z Aten do Lutsy, koniecznie odwiedź również Wrawronę! Miejscowości te dzieli od siebie odległość około dziesięciu kilometrów – warto połączyć odwiedziny małej mekki surferów z wycieczką o zupełnie innym charakterze.

Starożytny Brauron

Starożytne miasto Brauron było najważniejszym w Attyce miejscem kultu Artemidy, która należała do panteonu dwunastu bóstw olimpijskich. Jeszcze we wczesnej starożytności wzniesiono tu akropol, później przez kilka wieków osada była opuszczona, następnie powstało tam sanktuarium. Boginię łowów, lasów, gór, zwierząt, roślinności, a także płodności, księżyca i śmierci, przedstawiano z łukiem i strzałami, z łanią u boku. Łączono z jej obecnością właśnie miejsca podmokłe, takie jak Wrawrona.

Historia i natura

Sanktuarium poświęcone Artemidzie, czynne codziennie oprócz wtorków między 8.30 a 15.30, nie jest miejscem obleganym przez turystów, choć w starożytności pełniło ważną funkcję. Jest dość małe, lecz naprawdę urokliwe, więc nawet w szczycie sezonu można się tu cieszyć ciszą i spokojem oraz zachwycić się atmosferą wytworzoną przez harmonijne połączenie architektury doryckiej ze środowiskiem naturalnym, z dala od tłumów. Świątynia tonie w zieleni, jest bowiem położona w okolicy rozlewisk i otoczona wzgórzami oraz drzewami. 

Bilet wstępu, który latem kosztuje 6 euro, upoważnia do zwiedzania stanowiska archeologicznego oraz znajdującego się nieopodal muzeum archeologicznego.

A na deser – muzeum…

Na wizytę w muzeum zarezerwuj 1-2 godziny. Znajdują się tu artefakty od czasów prehistorycznych aż do okresu rzymskiego. Kompleks świątynny obejmuje m.in. pozostałości po świątyni Artemidy z VI w.p.n.e. z portykiem w stylu doryckim, kamienny most i święte źródło oraz tzw. grób Ifigenii. Na terenie stanowiska znajduje się również niewielki wczesnochrześcijański kościół.

…i spacer!

W pobliżu zabytku i muzeum znajduje się również park krajobrazowy należący do sieci Natura 2000. Na podmokłych terenach występuje wiele gatunków dzikich ptaków. Jest to więc doskonałe miejsce zarówno dla miłośników historii, jak i wielbicieli pieszych wędrówek! A jak wiadomo, świeże powietrze znakomicie sprzyja nauce języków!