Przejdź do treści

Wakacje na wyspach Dodekanezu

W Grecji jest wiele niezwykłych miejsc, w których możesz przeżyć wakacje swojego życia. Nie ułatwia to jednak wcale wyboru celu wakacyjnego. Dziś podpowiadamy, dlaczego warto odwiedzić Dodekanez!

Dwanaście wysp i jeszcze trochę

Nazwa archipelagu Dodekanez (Δωδεκάνησα) na Morzu Egejskim może prowadzić do nieporozumień. Jeśli uczysz się greckiego, to być może wiesz, że δώδεκα (dodeka) oznacza „dwanaście”, a νησί (nisi) to „wyspa”. Choć Dodekanez to dosłownie „dwanaście wysp”, w skład archipelagu wchodzi ich o wiele więcej. Największe z nich to Rodos, Karpatos, Kos, Kalimnos, Astipalea, Simi, Leros, Kasos, Nisiros, Patmos i Mejisti. Dlaczego warto odwiedzić je w czasie wakacji?

Poznaj niezwykłą historię

W czasie wakacji na greckich wyspach na własne oczy zobaczysz, jak fascynująca jest historia Grecji. Czy wiesz, że kiedyś grasowali tu prawdziwi piraci i że to tutaj narodziła się europejska medycyna? Począwszy od starożytnych zabytków, poprzez mozaiki bizantyjskich świątyń i twierdze joannitów na Rodos, Kos czy Nisiros, poprzez wpływy włoskie i osmańskie – na Dodekanezie doświadczysz prawdziwej mieszanki kultur i doznań. Odległość wysp od Turcji jest tak mała, że możesz też zorganizować jednodniowy wypad do tego kraju. Dzięki temu zrozumiesz związki między sąsiadami, a przy okazji poznasz przepyszną turecką kuchnię.

Ciesz się tym, co stworzyła natura

Piaszczyste plaże Kos, góry Kalimnos, które przyciągają wspinaczy z całego świata, gorące źródła lecznicze… Niezależnie od tego, czy lubisz plażowanie, czy aktywny wypoczynek, znajdziesz tutaj coś dla siebie. Marzysz o tym, by zobaczyć prawdziwy wulkan? Odwiedź Nisyros i poczuj zapach wydobywający się z wnętrza ziemi. Urocza Astipalea to raj dla przeciwników palenia, ponieważ nie uświadczysz tam dymu tytoniowego… Rower, podróże statkami – jeśli je lubisz, archipelag na pewno przypadnie ci do gustu.

Dodekanez cieszy się popularnością wśród turystów. Mimo to wciąż można znaleźć tu miejsca, które pozwolą ci doświadczyć tradycyjnej Grecji, nieskażonej masową turystyką. Znajomość języka greckiego będzie dla ciebie dużym ułatwieniem! Więc jak, pakujesz się?