Przejdź do treści

Co da ci głośne czytanie podczas nauki języka obcego?

Nauka słówek, ćwiczenia gramatyczne i leksykalne – zwykle w ten sposób uczymy się języków obcych. A co możesz zrobić, by poprawić płynną wymowę, gdy akurat nie masz z kim porozmawiać? Czytaj na głos!

Dzień głośnego czytania

O tym, jaką rolę pełni głośne czytanie, świadczy choćby liczba wydarzeń poświęconych temu zjawisku. Czytanie na głos ma swoje ogólnopolskie święto, w każdą pierwszą środę lutego obchodzi się też międzynarodowy dzień „World Read Aloud”. Jeśli uczysz się greckiego lub jakiegokolwiek innego języka obcego, koniecznie praktykuj głośne czytanie podczas nauki! Nawet jeśli znasz inne, świetne metody, to dodatkowo dzięki czytaniu na głos poczujesz się komfortowo, mówiąc w obcym języku.

Co będziesz z tego mieć?

Dzięki głośnemu czytaniu ćwiczysz melodię języka oraz wymowę. Dlaczego nie wystarczy wymawianie samodzielnie ułożonych zdań po grecku? Czytając na głos, masz do czynienia z tekstem pisanym, który najczęściej jest wolny od wszelkich błędów i cechuje się wyższą kulturą języka niż wypowiedzi ustne. Nawet zaawansowani użytkownicy podczas mówienia zacinają się lub powtarzają. Korzystając z gotowego tekstu, nie zastanawiasz się nad poprawnością ani znaczeniem słów (choć dowiedziono, że czytanie na głos pomaga lepiej rozumieć sens całego tekstu) – po prostu czytasz to, co widzisz, a dzięki temu pracujesz nad lepszym brzmieniem zdań i dłuższych całości. Zaczynasz również nabierać pewności siebie w mówieniu. Na samym początku nauki lepiej czytać po cichu, lecz gdy już trochę znasz język, nie wahaj się! Jeśli nie wiesz, jak wymówić jakieś słowo, sprawdź to w słowniku lub w Internecie, ale nie koncentruj się na znaczeniu każdego wyrazu. Chodzi o płynność!

Baw się dobrze!

Oczywiście jeśli istnieje ktoś, kto zna dany język i ma ochotę cię posłuchać, wykorzystaj to i poproś, by cię korygował. Jeśli zabierzesz się za czytanie w pojedynkę, masz natomiast ogromne pole do popisu, bo możesz popuścić wodze fantazji i przy okazji poćwiczyć umiejętności aktorskie ? Najlepsza jest do tego liryka, ponieważ rymy i rytm wiersza mogą pomóc ci jeszcze lepiej opanować akcent – często wymuszają poprawną intonację! Jeśli jednak nie jesteś jednym z „niektórych lubiących poezję”, czytaj cokolwiek, co sprawi ci przyjemność. Niech będzie to opowiadanie, news w gazecie, fragment recenzji albo artykułu w czasopiśmie. Innym rozwiązaniem jest słuchanie tekstu czytanego przez kogoś innego i jednoczesne śledzenie tekstu – to pozwoli ci z kolei na oswojenie się z ortografią. Nie zapominaj o głośnym czytaniu podczas nauki języków, a szybciej zaczniesz mówić płynnie!