Przejdź do treści

Duch Sokratesa w kraju faraonów. Błyskawiczna historia egyptiotes

Grecy zamieszkiwali Egipt, począwszy od epoki hellenistycznej aż do czasu rewolucji egipskiej w 1952 roku. W Kairze i Aleksandrii żyła liczna społeczność grecka. Poznaj egyptiotes!

Aleksandryjskie początki

Jeśli nie interesujesz się historią, być może zastanawiasz się, dlaczego właśnie w Egipcie istniała tak liczna grecka społeczność. Pamiętaj, że w starożytności Aleksandria stanowiła centrum życia kulturalnego i naukowego. Tutaj istniały słynne instytucje takie jak Muzejon, zrzeszający uczonych i pisarzy, oraz Biblioteka Aleksandryjska, która miała gromadzić dzieła napisane po grecku. W murach miasta założonego przez Aleksandra Wielkiego tworzyła się kultura hellenistyczna. Dzięki polityce dynastii Ptolemeuszy miasto miało kosmopolityczny charakter i z całej Grecji ściągali tu twórcy, którzy pragnęli nawiązać cenne kontakty albo zdobyć przychylność władców. Historia Grecji była od dawna związana z Egiptem, dlatego na jego terenie żyło wiele osób pochodzenia greckiego. 

Najsłynniejszy Aleksandryjczyk

Grecy zamieszkiwali Egipt w okresie Bizancjum i za czasów panowania w Grecji Imperium Ottomańskiego. Także później prowadzili w tym państwie własne przedsiębiorstwa, wydawali gazety. Masowa emigracja z Egiptu zaczęła się mniej więcej dopiero w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, głównie z przyczyn politycznych. Jednym z najsłynniejszych Greków pochodzących z Egiptu jest poeta Konstandinos Kawafis, poeta żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Za życia prawie nieznany, po śmierci zaliczony do grona najwybitniejszych artystów stulecia. Jego wiersze wielokrotnie tłumaczono z greckiego na język polski, możesz więc je przeczytać, nawet jeśli nie znasz greckiego. Jeśli natomiast umiesz czytać po grecku, sięgnij po wydanie dwujęzyczne i przekonaj się, jak wiele rozumiesz z greckiego używanego ponad sto lat temu ?

Egyptiotes, czyli Grecy z Egiptu

W Grecji nadal spotkamy wiele osób, które dzieciństwo i młodość spędziły w Egipcie. Po emigracji do Grecji często utrzymują ze sobą kontakt, bo łączą ich wspólne wspomnienia lub podobne doświadczenia. W Atenach istnieje nawet klub Greków z Egiptu, przy którym działa też restauracja. Jeśli w czasie pobytu w Grecji spotkasz kogoś, kto urodził się w Egipcie, koniecznie nadstaw uszu i wysłuchaj jego historii!