Przejdź do treści

Kiedy do Grecji?

Grecja i inne kraje Śródziemnomorza kojarzą nam się głównie z morzem i plażowaniem. Nie bez przyczyny. Rozwinięta linia brzegowa, tysiące wysp i gorące lato z piękną pogodą przez połowę roku zachęcają do kąpieli. Hellada fascynuje jednak także poza sezonem.

Nie zawsze mamy dowolność przy wyborze terminu urlopu – często trzeba dostosować się do trybu pracy lub nauki dzieci w wieku szkolnym i podróżować w wakacje. Z tych powodów najpopularniejsze miesiące urlopowe to lipiec i sierpień. Jeśli jednak masz możliwość wyjazdu do Grecji w innym terminie, sprawdź, dlaczego warto! Może skorzystasz z któregoś długiego weekendu?

Jaki termin wybrać?

Kwiecień, maj i czerwiec to pierwsze miesiące greckiego sezonu turystycznego, gdy pogoda jest już bardzo przyjemna, choć jeszcze nie ma największych upałów. Kwiecień jest idealny na zwiedzanie! Przy temperaturach ponad 30 stopni Celsjusza, panujących w wakacje, rzeczywiście lepiej postawić na pobyt nad wodą lub alternatywnie – w górach, gdzie też będzie nieco chłodniej. Podobnie świetnym terminem na wyjazd jest jesień. Jeszcze w październiku jest całkiem sporo słonecznych dni umożliwiających kąpiele, ale skwar już tak bardzo nie doskwiera, więc można czerpać wiele przyjemności z odwiedzania nie tylko muzeów, lecz także stanowisk archeologicznych pod gołym niebem lub zobaczyć Meteory.

A co z zimą?

Jeśli planujesz pobyt w Atenach albo lubisz niestandardowe ferie, przyjedź do Grecji zimą! To rozwiązanie ma mnóstwo zalet. Po pierwsze, zima w Grecji jest o wiele łagodniejsza niż w Polsce. Choć zdarzają się i srogie śnieżyce, to są one raczej wyjątkiem od reguły. Prawdopodobnie trafisz na pogodę przypominającą nasz marzec lub kwiecień i odpoczniesz od szarugi, bo w Grecji nawet zimą o wiele częściej świeci słońce. Po drugie, unikniesz tłumów turystów oraz wysokich cen. Wiele miejsc poza sezonem oferuje bilety wstępu tańsze nawet o połowę. Wykorzystaj to, będąc w Atenach, gdzie możesz w pełni cieszyć się urokami miejskiego życia, odwiedzając przy okazji liczne kawiarnie, pójść na wystawę lub koncert greckiej muzyki. Zimą zobaczysz, jak wygląda Grecja na co dzień i skorzystasz z wielu jej uroków, które latem są niedostępne – możesz nawet wybrać się na narty! Okolice Kalawrity albo Arachowa to znakomity wybór na taką wyprawę.

Ćwicz język grecki przez cały rok!

Niezależnie od tego, kiedy wybierzesz się do Grecji, wykorzystaj każdą okazję, by mówić po grecku. W ten sposób nabierzesz płynności, pozbędziesz się obaw i poczujesz się swobodnie. Sprawdź, jak wiele dał ci kurs greckiego online, a jeśli dopiero o nim marzysz, odezwij się do nas. Nauka alfabetu z dobrym, wykwalifikowanym lektorem zabierze ci kilka godzin, a pierwsze samodzielne zdania będziesz tworzyć już po kilku lub kilkunastu zajęciach, więc jest spora szansa, że zdążysz przygotować się do wyjazdu jeszcze przed końcem zimy!