Przejdź do treści

Długi weekend? Tylko w Grecji!

Uwielbiam papierowe kalendarze. Moim małym noworocznym rytuałem jest zapisywanie w nich dat urodzin oraz imienin znajomych. Na początku roku zwykle robimy też plany na kolejnych dwanaście miesięcy i zaczynamy planować podróże, uwzględniając długie weekendy. Sprawdź, kiedy najlepiej wyjechać do Grecji, by nie brać wielu dni urlopu, a przy okazji załapać się na ciekawe wydarzenia!

Jeśli uczysz się greckiego, to wyjazd na długi weekend do Grecji może być świetną okazją, by podszkolić umiejętności językowe. Sprawdź, ile już umiesz i poćwicz praktyczną znajomość języka – najszybciej uczymy się go wtedy, gdy otaczamy się nim ze wszystkich stron – słuchamy radia, czytamy i słyszymy żywy język na ulicy. Który okres w Grecji najlepiej wybrać, aby zobaczyć i doświadczyć jak najwięcej? Mamy dla ciebie kilka propozycji, dzięki którym twoje długie greckie weekendy w 2023 roku będą naprawdę wyjątkowe.

Majówka w Grecji

W maju wystarczą tylko trzy dni urlopu, by cieszyć się Grecją aż przez dziewięć dni! Długi weekend będzie… długim tygodniem, jeśli pojedziesz na wakacje 29 kwietnia i zostaniesz na nich do 7 maja. W tym czasie Grecy zaczynają kąpać się w morzu, a ty przy okazji zobaczysz, jak w Grecji wygląda 1 maja. Dzień ten, zwany protomagia, jest świętem, więc wiele miejsc może być zamkniętych – nie planuj więc wizyt w muzeach czy zakupów. Udaj się za to na wieś, tak jak greckie rodziny wybierają się na wycieczki za miasto, by puszczać latawce i pleść wieńce z kwiatów, które zawieszą na drzwiach. W maju poznasz wiele lokalnych tradycji związanych z nadejściem wiosny, takich jak uroczyste pochody z pniem drzewa cyprysowego odbywające się w wioskach na Korfu.

Weź udział w panigiri!

Latem w całej Grecji odbywają się odpusty, czyli tak zwane panigiri – tradycyjne zabawy pod gołym niebem poświęcone miejscowym świętym, z jedzeniem i piciem, muzyką oraz tańcem. Szczególnie dużo jest ich w okolicach połowy sierpnia, w okolicach Święta Zaśnięcia Bogurodzicy (jednego z najważniejszych greckich uroczystości religijnych), więc długi weekend w tym miesiącu może być okazją do udziału w jednej z takich imprez! Porozmawiaj z miejscowymi i przetestuj swój grecki. Jeśli będziesz w Atenach lub w Epidauros między 12 a 15 sierpnia, to sprawdź też program Athens Epidaurus Festival. W jego ramach od czerwca do połowy sierpnia właśnie organizowane są liczne wydarzenia taneczne, muzyczne i teatralne. Jeśli będziesz mieć okazję, zobacz, jak wygląda Odeon Heroda Attyka lub starożytny teatr w Epidauros wypełniony publicznością i doświadczaj piękna starożytnej architektury, która wciąż żyje.

Grecka jesień? Czemu nie?

Jesień w Grecji jest piękna, a wyjazd pod koniec października pozwoli ci złapać ostatnie promienie słoneczne przed zimą. Możesz wykorzystać wolne na początku listopada i wpaść do Grecji na zbiory oliwek. Przy odrobinie szczęścia skorzystasz jeszcze z morskich kąpieli! 28 października to greckie święto narodowe (Dzień „Ochi”, czyli „Nie” obchodzony jest na pamiątkę odrzucenia przez Grecję ultimatum Mussoliniego w 1940 roku). Odbywają się wówczas w kraju parady i defilady o charakterze patriotycznym. W listopadzie z kolei w Salonikach coś dla kinomanów – Międzynarodowy Festiwal Filmowy! Jeśli interesujesz się filmem, to koniecznie jeszcze w październiku sprawdź, co pojawi się w programie imprezy w tym roku. Listopad to również miesiąc dla maratończyków – właśnie wtedy odbywa się w okolicach Aten wyścig upamiętniający najsłynniejszy bieg świata!

To tylko kilka propozycji na długie weekendy w tym roku. Na szczęście piękna przyroda, smaczne jedzenie i przemili ludzie są w Grecji przez cały czas. Jeśli jednak zależy ci na tym, by jak najlepiej wykorzystać wolne dni, wybierz coś dla siebie i koniecznie poćwicz w praktyce to, czego nauczysz się na zajęciach online z greckiego oraz na webinarach o kulturze i języku Grecji!