Przejdź do treści

Tam, gdzie narodził się maraton

We Wschodniej Attyce, w niewielkiej odległości od Aten, znajduje się jedna z najsłynniejszych miejscowości świata. W 490 r. p.n.e. Grecy pod Maratonem pokonali Persów w czasie pierwszej inwazji perskiej. Mówi się, że po wygranej bitwie ateński posłaniec Filippides miał pobiec stąd aż do Aten, by obwieścić greckie zwycięstwo i ostrzec miasto o zbliżającej się flocie perskiej, a gdy przekazał tę wieść, umarł.

Ateński maraton

Według tradycji Filippides pokonał odległość około 40 kilometrów. Jego bieg stał się początkiem konkurencji sportowej, która zwana jest od greckiej miejscowości biegiem maratońskim. Po raz pierwszy wyczyn Filippidesa powtórzono na pierwszych Nowożytnych Igrzyskach Olimpijskich w 1896 roku. Obecnie dystans wynosi 42,195 km.

W maratonach biegają obecnie biegacze na całym świecie, jednak tylko ten ateński szczyci się bezpośrednim związkiem ze starożytną historią, reklamując się jako „ten prawdziwy”. Jego trasa prowadzi od Maratonu na Stadion Panathenajski. Każdego listopada wydarzenie przyciąga biegaczy i turystów z całego świata, a mieszkańcy Attyki wychodzą na ulice z gałązkami oliwnymi, by kibicować sportowcom!

Nie tylko bieg

A czy w samym Maratonie jest co robić? Tak! Miejscowość jest pięknie położona i obfituje w liczne knajpy. Można tu znaleźć świetne tawerny z owocami morza, rybami i tradycyjnym greckim menu. Spacer promenadą uwieńczony kolacją w greckim stylu może być miłym zwieńczeniem wieczoru. A jeśli przed wyjazdem do Grecji zdecydujesz się na kurs greckiego, przy okazji poćwiczysz w tawernie to, czego wcześniej nauczysz się na lekcjach. W ciągu dnia możesz też zobaczyć Kopiec Ateńczyków i pomnik upamiętniający bitwę pod Maratonem oraz odwiedzić Muzeum Archeologiczne i obejrzeć znaleziska z pola walki oraz z sanktuarium bogów egipskich, którego pozostałości położone są w pobliskiej miejscowości Nea Makri.

Dzika grecka przyroda

Podobnie jak Wawrona, Maraton przyciągnie również wielbicieli dzikiej przyrody i pięknych greckich widoków. Jeśli komuś w czasie pobytu w Grecji jakimś cudem znudzi się morze, to powinien wiedzieć, że w pobliżu Maratonu znajduje się jezioro, które można podziwiać z punktu widokowego. Wzdłuż wybrzeża natomiast rozciąga się tutaj przepiękny las sosnowy, a także rozlewiska, które są siedliskiem dla ptactwa. Na mokradłach znajduje się wieża, pozwalająca na podziwianie dzikiej przyrody. Te miejsca zdecydowanie warto zobaczyć!  

Wizyta w Maratonie i okolicach może być niezwykłym przeżyciem, a odwiedziny tutaj będą dobrą alternatywą dla wakacji na greckich wyspach ! Wakacje w Grecji są też idealną okazją, by poćwiczyć grecki w codziennych sytuacjach. Jeśli więc chcesz połączyć zwiedzanie stolicy Grecji z plażowaniem i wakacjami nad morzem, nie wahaj się i odkryj dla siebie wschód Attyki!