Przejdź do treści

Duet, który musisz znać. Poznaj greckich noblistów!

Tak się składa, że obie Nagrody Nobla otrzymane przez Greków trafiły w ręce poetów. Którzy pisarze zostali docenieni na forum międzynarodowym? Czy greccy nobliści są w świecie równie znani co dawni mistrzowie?

Starożytna Grecja miała pisarzy, o których słyszał każdy. Homer, Sofokles, Safona… A co z czasami współczesnymi? Kojarzymy nazwiska Nikosa Kazantzakisa i Konstandinosa Kawafisa, tymczasem grecka literatura na nich się nie kończy. Koniecznie sięgnij po wiersze greckich noblistów, a jeśli uczysz się greckiego i masz ochotę na więcej, podejmij wyzwanie i przeczytaj je w oryginale!

Najsłynniejsza nagroda świata

Jeśli jeździsz czasem do Grecji i spotykasz się z Grekami, to pewnie wiesz, że Polska niezwykle ich ciekawi. Podczas pierwszych rozmów zwykle opowiadamy sobie o zwyczajach panujących w naszych krajach, o pogodzie i realiach życia codziennego. W końcu przychodzi czas na sport… i kulturę! Medale i nagrody to konkretne dowody uznania. Możesz mieć wątpliwości, skąd wiadomo, czy dana osoba zasługuje na Nobla. Szczególnie w tak trudnej w ocenie dziedzinie, jaką jest twórczość artystyczna. Jedno jest pewne: ta nagroda każdemu laureatowi zapewni miejsce w podręcznikach! 

Jorgos Seferis

Pierwszego Nobla przyznano Grekowi sześćdziesiąt lat temu, w 1963 roku. Seferis (1900-1971) studiował literaturę i prawo, później zaś był dyplomatą. Podróżował po całym świecie, świetnie mówił po angielsku i francusku – zajmował się również tłumaczeniem dzieł z tych języków. Jego wiersze i dzienniki były wielokrotnie tłumaczone na język polski. To twórczość ambitna, niełatwa w lekturze. Znajdziesz w niej wiele tematów, które pomogą Ci lepiej poznać kulturę Grecji, a o których nie mówią szkolne podręczniki. Doświadczeniem pokolenia Seferisa była katastrofa małoazjatycka. Po wojnie z Turcją i zniszczeniu Smyrny Grecy, którzy przeżyli, musieli opuścić Azję w ramach wymiany ludności. Ich potomkowie wciąż pamiętają o tych trudnych doświadczeniach.

Odiseas Elitis

Kilkanaście lat po pierwszym Noblu dla Greka, w 1979 roku nagrodą uhonorowano jego rodaka, Odiseasa Elitisa (1911-1996). Otrzymał ją za „twórczość poetycką, która w nurcie greckiej tradycji z odczuwalną siłą i intelektualną precyzją maluje walkę człowieka o wolność i niezależność”. Również jego utwory możesz przeczytać po polsku. Alepudelis, bo tak brzmiało właściwe nazwisko pisarza, urodził się w Heraklionie w rodzinie producenta mydła i oliwy. Przyjaźnił się z Seferisem, a w twórczości nawiązywał do francuskiego surrealizmu, łącząc go z rodzimą tradycją, mitologią i historią. Właśnie w tym tygodniu, 18 marca, obchodzimy rocznicę śmierci pisarza. To jeden z najwybitniejszych poetów greckich XX wieku!

Jeśli interesujesz się literaturą grecką, to pomyśl o nauce greckiego, która pozwoli ci na czytanie książek w oryginale. Będziesz mieć ogromny wybór, bo książek godnych uwagi jest naprawdę sporo. Twój lektor greckiego na pewno bardzo chętnie podpowie ci, na jakie tytuły warto zwrócić uwagę ?