Przejdź do treści

Filopappou – Wzgórze Muz

Ateny są miastem, w którym zależnie od nastroju możesz wtopić się w kolorowy tłum wąskich uliczek centrum, wypić spokojnie frappe w kafejce na rogu albo pogapić się w morskie fale. Gdy zmęczysz się miejskim gwarem, wybierz się na spacer na Wzgórze Filopapposa.

Wybierz trasę i ruszaj

W stolicy Grecji jest wiele miejsc, do których możesz samodzielnie nie trafić. Jednym z nich jest Filopappou. Na szczyt położony na 147 m. n.p.m. poprowadzi cię kilka malowniczych ścieżek. Wejście jest umiarkowanie łatwe i niezwykle przyjemne. Ewentualne trudy wspinaczki z pewnością wynagrodzi ci zapierający dech w piersiach widok i uroki greckiej natury. Spacer potrwa około jednej do dwóch godzin, jeśli wybierzesz trasę w formie pętli z ulicy Dionisiou Aeropagitou położonej w okolicy Akropolu – to około pięciu kilometrów. Pamiętaj, żeby zwłaszcza w czasie upałów zabrać ze sobą butelkę wody i kapelusz oraz krem z filtrem. Powinny się znaleźć w plecaku każdego turysty wybierającego się do Grecji.

Coś dla wielbicieli antyku i tańca

Teren wzgórza ma charakter publicznego parku i można wejść na niego bezpłatnie o każdej porze dnia i nocy. Góra ma aż trzy szczyty – Pnyks, Wzgórze Nimf i Wzgórze Muz. Jej zbocza pokrywa wiele zabytków, między innymi pozostałości pomnika z II wieku, od którego wzgórze wzięło swoją nazwę. Uważa się, że właśnie w tym miejscu więziony był także jeden z najsłynniejszych greckich filozofów – Sokrates. Wolisz średniowieczne klimaty? Może spodobać ci się średniowieczna konstrukcja kościoła św. Dimitriosa Loumbardiarisa. Jeśli natomiast lubisz taniec, to sprawdź, co dzieje się w Teatrze Tańców Greckich Dory Stratou, który znajduje się na południowym zboczu wzgórza.

Ateny otacza kilka wzgórz. Filopappou jest jednym z bardziej dostępnych i chętnie wybieranych! Jeśli masz znajomych Greków, zabierz ich na mały spacer i wykorzystaj ten czas na to, by poćwiczyć grecki 😊 Po powrocie do domu będziesz mieć o czym opowiadać.