Przejdź do treści

Grecki na wakacjach

Niektóre sytuacje, takie jak przeprowadzka albo praca za granicą, wymagają znajomości lokalnego języka. Uczymy się go, chcąc w pełni uczestniczyć w życiu danej społeczności. A co wtedy, gdy odwiedzamy jakiś kraj jako turyści?  Co da ci znajomość greckiego na wakacjach i dlaczego angielski czasem nie wystarcza?

Jak wygląda podróż twoich marzeń? Jedni czują się bezpiecznie, jadąc na wycieczkę z biurem podróży i polskim przewodnikiem, który opowie im o najważniejszych atrakcjach turystycznych oraz lokalnych zwyczajach, inni wolą zorganizować sobie pobyt samodzielnie i doświadczyć uroków prawdziwego życia w wybranym miejscu. Nie wyobrażasz sobie wyjazdu do Grecji bez wizyty na lokalnym targu i pogawędki z przypadkowo spotkanymi ludźmi? Nawet jeśli znasz angielski, pomyśl o nauce greckiego! Przyda się, zwłaszcza jeśli planujesz częste lub długie pobyty w Grecji albo na Cyprze.

Podstawy to podstawa

Znajomość podstawowych zwrotów i słów w języku lokalnym pozwoli ci przełamać lody w kontakcie z Grekami. Chociaż są oni bardzo otwarci i przyjaźnie nastawieni do turystów, to tak jak każdy naród, cieszą się, gdy goście mówią w ich języku! Naucz się, jak się witać i żegnać po grecku, jak dziękować i pytać o drogę oraz poznaj podstawowe liczebniki, żeby poczuć się komfortowo na ulicach greckich miast lub w sklepie. Sprawdź, jaki poziom greckiego wystarczy ci do swobodnej komunikacji!

Inny alfabet

Pewnie przekonasz się na własnej skórze, że przed wyjazdem do Grecji warto poznać choćby grecki alfabet, kiedy znajdziesz się w metrze lub autobusie. Chociaż część słów zapisuje się alfabetem łacińskim, znajomość greckiego będzie dużym ułatwieniem, kiedy będziesz szukać czegoś na mapie lub postanowisz skorzystać z aplikacji z rozkładem jazdy, żeby pozwiedzać Ateny. Nauka alfabetu zaowocuje również wtedy, gdy zjedziesz z głównych dróg i postanowisz odwiedzić mniejsze miejscowości lub wsie! W niektórych spotkasz się z greckimi znakami – jeśli będziesz znać greckie litery, szybko zorientujesz się, gdy przypadkiem zawiedzie GPS.  

Zejdź z utartych szlaków

Grecki będzie potrzebny szczególnie tym, którzy chcą lepiej poznać kraj i lubią zapuszczać się w mniej znane miejsca. Jeśli chcesz odwiedzić nieodkryte rejony, wybrać się na targ, by skosztować sezonowych warzyw i owoców lub wziąć udział w małych, lokalnych wydarzeniach albo zwyczajne nie wystarczy ci prosta wymiana zdań, spróbuj swoich sił w greckim. Choć turystyka jest ważną gałęzią greckiej gospodarki i w popularniejszych miejscowościach możesz nie mieć problemu z dogadaniem się po angielsku, to na samodzielnie organizowanych wakacjach znajomość greckiego zdecydowanie ci się przyda. Pozwoli ci nie tylko zdobyć sympatię osób, które spotkasz na swojej drodze, lecz także lepiej się z nimi dogadać i zrozumieć lokalną kulturę!