Przejdź do treści

Pisz po grecku!

Czy wiesz, że Grecy zamiast pytajnika używają… średnika? Nie tylko to, lecz także stworzony przez nich alfabet wyróżnia ich wśród innych narodów Europy, które w większości posługują się pismem łacińskim i cyrylicą. Oba rozwinęły się jednak z pisma greckiego. A czy alfabetu greckiego łatwo się nauczyć i dlaczego warto?

Dzień Pisma Ręcznego

Warto poświęcić codziennie trochę czasu na odręczne pisanie, nawet jeśli częściej piszemy na klawiaturze. Naukowcy twierdzą, że ta aktywność, podobnie zresztą jak nauka języka obcego, świetnie działa na nasze mózgi, rozwijając kreatywność i pamięć. Pisz więc dziennik, prowadź kalendarz i rób notatki ręcznie, by przekonać się, czy to prawda. Każdego roku 23 stycznia obchodzony jest Dzień Pisma Ręcznego. Może to być świetna okazja, by zdobyć nową umiejętność i nauczyć się… pisać po grecku. Nauka nowego alfabetu ma w sobie coś z poznawania tajemniczego szyfru. Umiejętność odczytywania i zapisywania słów w języku greckim może dać ci wiele satysfakcji, jest przy tym bardzo użyteczna! Ile czasu na to potrzebujesz i jak się za to zabrać?

Grecki alfabet – przecież już to znasz!

Podczas kursu języka greckiego doświadczony lektor pomoże ci zacząć czytać i pisać po grecku już po dwóch – trzech godzinach nauki. Z częścią znaków jesteśmy zresztą obeznani, bo poznawaliśmy je na matematyce i fizyce. A co z resztą? Ćwiczenie czyni mistrza!Co zrobić, by nauczyć się szybko i sprawnie pisać po grecku? Na początku pomogą ci proste zadania domowe. Czy pamiętasz zeszyty, które zakładało się w szkole, by ćwiczyć pierwsze litery alfabetu? Przepisywanie pojedynczych znaków to jeden ze sposobów– znakomicie wpływa na koncentrację i może być bardzo relaksujące. Jeśli jednak nudzi cię powtarzanie tych samych kształtów, przepisuj ręcznie bardziej skomplikowane teksty. Nawet jeśli na razie jeszcze ich nie rozumiesz, to oswoisz się z pisownią poszczególnych słów. Może masz dostęp do książek w języku greckim albo do podręcznika? A może wolisz poszukać wiersza Kawafisa w oryginale lub tekstu ulubionej greckiej piosenki?

Dlaczego alfabetu greckiego warto się nauczyć?

Grecy do zapisu słów w swoim języku używają czasem alfabetu łacińskiego – to tak zwany Greeklish. W czasie podróży do Grecji zobaczysz, że w ten sposób niekiedy alternatywnie zapisuje się na przykład nazwy miejscowości. Czy to znaczy, że łacina wystarczy? Niekoniecznie. Po pierwsze, bywa też odwrotnie! Greckim alfabetem zapisywane są również zapożyczenia z angielskiego albo nazwiska znanych powszechnie osób, nie tylko greckie imiona. Zdecydowanie warto grać grecki alfabet, nawet jadąc do Grecji tylko na wakacje. Na pewno spotkasz się z wieloma napisami, których znaczenia czasem się domyślisz… jeśli tylko znasz greckie litery. Dzięki niemu będziesz w stanie szybko zorientować się, gdzie jesteś i odczytasz nazwę ulicy lub nazwę przystanku. Będzie ci też o wiele łatwiej zrobić zakupy w supermarkecie lub zrozumieć niektóre ważne komunikaty. Jak widzisz, czas i wysiłek poświęcone na naukę przyniosą ci o wiele więcej korzyści niż obejrzenie trzech odcinków serialu. To jak, chcesz być alfą i omegą?