Co to jest IELTS?
IELTS to popularny egzamin sprawdzający poziom znajomości języka angielskiego. Stworzony został przez trzy instytucje: British Council, University of Cambridge ESOL Examinations oraz IDP Australia. Egzamin ten jest honorowany przez największe uczelnie i firmy na świecie. Uznają go praktycznie wszystkie uczelnie wyższe w Wielkiej Brytanii i wiele szkół w innych krajach, między innymi w Australii, Kanadzie, Nowej Zelandii, Republice Południowej Afryki, Irlandii, Francji, Niemczech, Włoszech, Belgii, Chinach, Korei, Hongkongu, Holandii. Egzamin też jest niezbedny dla osób, które chcą na stałe zamieszkać w Austarlii, Kanadzie albo Nowej Zelandii.
IELTS Jest dużo bardziej popularny na Wyspach niż w Stanach, dlatego osoby, które chcą uczyć się, czy pracować w Stanach Zjednoczonych powinny raczej wybierać egzamin TOEFL/TOEIC, o którym pisaliśmy jakiś czas temu.
Jak wygląda IELTS?
Dostępne są dwa rodzaje tego egzaminu: moduł Academic – dla osób chcących studiować na zagranicznych uczelniach oraz moduł General Training – przydatny dla międzynarodowych pracowników.
IELTS sprawdza 4 umiejętności językowe i składa się z 4 części: pisanie, mówienie, czytanie i rozumienie ze słuchu. Wszyscy zdający mają takie same części słuchanie i mówienie, a części czytanie i pisanie różnią się w zależności od wybranego modułu.
Egzamin jest dosyć długi, bo jego część pisemna (pisanie, czytanie, rozumienie ze słuchu) trwa aż 3 godziny. Część ustna odbywa się tego samego dnia lub kilka dni przed lub po części pisemnej. Egzamin ustny prowadzony jest w systemie 1 na 1. Jeden zdający z jednym egzaminatorem.
Pamiętaj, że jeśli potrzebujesz specjalnych udogodnień, ze względu na przykład na niepełnosprawność, musisz o tym wcześniej poinformować centrum egzaminacyjne – jeśli udogodnienia te dotyczą modyfikacji materiałów egzaminacyjnych, z centrum należy skontaktować się co najmniej na 3 miesiące przed datą egzaminu.
Jak wyglądają wyniki IELTS?
IELTS jest egzaminem, którego wyniki ważne są przez dwa lata (w odróżnieniu od egzaminów Cambridge English, które są ważne dożywotnio). Dużym plusem jest jednak to, że nie można go nie zdać. Nawet jeśli egzamin “pójdzie kiepsko” i tak otrzymamy dyplom z wynikiem naszego aktualnego poziomu języka.
Każda z umiejętności językowych oceniana jest w skali 1-9, gdzie 1 oznacza, że dana osoba w ogóle sobie nie radzi, a 9 jest oceną najwyższą.
Różne uczelnie/firmy mogą wymagać innych wyników, dlatego zawsze warto wcześniej to sprawdzić.
Przygotowując się do testu warto wykupić dedykowany kurs, na którym można przećwiczyć zadania egzaminacyjne. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z testów próbnych.
Powodzenia!