Przejdź do treści

Lampada – czy wiesz, co to za zwyczaj?

Jeśli pojedziesz do Grecji w okresie przed Wielkanocą, możesz się zdziwić, gdy zobaczysz w supermarkecie ogromny wybór gromnic udekorowanych na wszelkie możliwe sposoby. Dlaczego jest ich tu tak wiele, skoro w Polsce tego rodzaju świece znajdziesz w sklepie z dewocjonaliami i wszystkie mniej lub bardziej będą do siebie podobne?

Wielkanocny zwyczaj

Grecka wiosna zachwyci cię swoimi kolorami. O tej porze roku w Atenach i na wyspach zobaczysz mnóstwo anemonów, asfodeli, irysy, frezje i pięknie kwitnące drzewa owocowe.  Wybierasz się do Grecji w kwietniu? Możesz trafić na grecką Wielkanoc (Πάσχα). Poznasz wtedy wiele ciekawych tradycji, których nie ma w Polsce. Jedną z nich jest lampada (λαμπάδα). To świeca, którą wierzący Grecy zabierają do kościoła na mszę odbywającą się późnym wieczorem w Wielką Sobotę. O północy odpala się ją od płomienia uznawanego za święty, a następnie zabiera się ogień do domu. Oczywiście zwyczaj ten ma symboliczny, religijny wymiar. Nie zmienia faktu, że niektóre gromnice wyglądają bardziej jak ekskluzywne gadżety niż dewocjonalia.

Grecki zajączek

Lampadę szczególnie lubią dzieci. Dlaczego? W Wielką Sobotę dostają one taką świecę w prezencie od rodziców chrzestnych. Jeśli zastanawiasz się, co niezwykłego jest w gromnicach, że cieszą się z nich dzieci, koniecznie przyjedź i przekonaj się na własne oczy! Są kolorowe, bogato ozdobione rozmaitymi figurkami oraz postaciami z kreskówek. Producenci zazwyczaj dołączają do nich jakąś zabawkę i prześcigają się w pomysłach, aby dostarczyć na rynek jak najciekawszy produkt. Świece dla dorosłych wcale nie są skromniejsze – znajdziesz takie, które są ozdobione marokańskimi ornamentami albo eleganckie wersje exclusive ze srebrną zawieszką i wiele, wiele innych…. Niektórzy nie kupują lampady, lecz robią ją samodzielnie. Taki podarunek będzie miał niepowtarzalny, oryginalny charakter. W każdym razie w sklepach też jest w czym wybierać ?