Przejdź do treści

Najdziwniejsze greckie potrawy

Dla wielu osób jedzenie kiszonych ogórków albo picie kefiru jest tak samo egzotyczne, jak dla nas picie koreańskiego wina z młodych myszek. A czym mogą nas zaskoczyć Grecy?

Przez żołądek do serca

Grecka kuchnia ma swoich miłośników na całym świecie. Jedzenie jest dla Greków czymś więcej niż zaspokajaniem głodu – wierzą, że wspólne jedzenie jednoczy ludzi. Wykorzystaj to podczas wspólnego wyjścia do tawerny albo ugotuj Grekom jakąś polską specjalność, a z pewnością zdobędziesz ich sympatię! A kiedy pojedziesz do Grecji, może spróbujesz specjałów, o których nie przeczytasz w przewodnikach…

Grecka sałatka, ale z jeżowców

Czarne stworzenia, których kolce czasem wbijają się w stopę plażowiczów, to właśnie jeżowce. Zbierasz je podczas pełni księżyca, płuczesz z piasku i otwierasz. Potem wyjmujesz je ze skorupek łyżką, zalewasz oliwą z oliwek i sokiem z cytryny. Ahinosalata (αχινοσαλάτα) gotowa!

Kokoretsi

Podroby jagnięce, pieczone podobnie jak szaszłyk, mogą zyskać uznanie wielbicieli flaków. Kokoretsi (κοκορέτσι) to typowo wielkanocne danie, które zjesz z dodatkiem aromatycznego oregano i pitą. Znajdziesz je nie tylko w tym okresie w tradycyjnych restauracjach.

Żołądkowa patsas

Tak chyba w języku polskim należałoby nazwać zupę przyrządzaną z krowich lub jagnięcych żołądków, której grecka nazwa to patsas (πατσάς). Odpowiednikiem tego dania są nasze flaczki. Uważa się, że pomagają… uporać się ze skutkami wypitego w nadmiarze alkoholu.

Dieta śródziemnomorska, typowa między innymi dla Grecji, została uznana za jeden z najważniejszych elementów dziedzictwa kulturowego i wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ale oprócz musaki, sałatki greckiej i innych pyszności Grecy jedzą też inne przysmaki. Odważysz się spróbować?