Przejdź do treści

Native czy polski lektor? Wybierz lektora dla siebie!

Kiedy decydujesz się na kurs języka obcego w szkole językowej, masz możliwość wyboru lektora. Oprócz wykształcenia i doświadczenia nauczyciela weź pod uwagę, w jakim języku możesz się z nim porozumieć. Jakie zajęcia wybrać? Podpowiadamy!

Kim jest native speaker?

Native speaker używa języka, którego chcesz się nauczyć, jako języka ojczystego. Oznacza to, że opanowuje go w dzieciństwie i potrafi go używać w wielu nietypowych sytuacjach. Swobodna rozmowa slangiem z przyjaciółmi czy ciocią z kreteńskiej wioski ani nauka w szkole lub czytanie tekstów akademickich nie powinny być dla niego żadnym problemem. A czy każdy, kto urodził się i od wielu lat mieszka w Grecji, nauczy cię płynnie mówić? Jeśli chcesz, by twoim lektorem był Grek, upewnij się, że ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.

Kto będzie najlepszym lektorem?

Sama znajomość języka to nie wszystko. Przypadkowa osoba, nawet mówiąc w ojczystym języku, może popełniać błędy lub używać jego niestandardowej, dialektalnej odmiany. Oszczędzisz swój czas, jeśli zdecydujesz się na naukę z lektorem o odpowiednich kompetencjach i umiejętnościach interpersonalnych. Absolwent filologii lub kierunkowych studiów podyplomowych dobrze zna zasady rządzące językiem. Wytłumaczy ci zagadnienia  gramatyczne w przystępny sposób. Taki lektor zna zasady nauczania języka obcego i pomaga uczniom w ich szybkim opanowaniu. Doskonale wie też, jakie podręczniki najlepiej się sprawdzą i poleci ci materiały do nauki dostosowane do twojego poziomu.

Kiedy wybrać zagranicznego lektora?

Zależy ci na nauce z osobą, która od podszewki zna grecką kulturę i niuanse językowe oraz mówi z perfekcyjnym akcentem? Zdecyduj się na greckiego lektora, który ma doświadczenie w nauczaniu Polaków i lubi z nimi pracować. Jeśli dopiero chcesz zacząć naukę, weź pod uwagę, że z native speakerem będziesz na początku dogadywać się po angielsku. Niektóre osoby traktują to jako wyzwanie. Cieszą się, że będą miały dodatkową motywację do szlifowania tego języka. Jaki poziom wystarczy? Nie musisz znać języka perfekcyjnie. Najważniejszy jednak jest twój komfort. Kiedy czujesz się swobodnie, szybciej się uczysz! Otwartość i dobra atmosfera  na lekcji sprawią, że szybko przełamiesz barierę językową. Jeżeli nie masz pewności, czy z native speakerem się dogadasz, skontaktuj się z nami. Pomożemy ci podjąć decyzję!

Polski lektor

Wolisz uczyć się greckiego po polsku? Jeśli łatwiej przyswajasz wiedzę we własnym języku albo nie masz pewności, czy poziom angielskiego pozwoli ci naukę z native speakerem, wybierz polskiego lektora. Dzięki temu możesz łatwo wyjaśnić wszystkie wątpliwości i zawsze dopytać o dokładne znaczenie danego słowa po polsku. Polscy lektorzy studiują filologię nowogrecką albo klasyczną. Wiedzę ze studiów łączą z praktyką, mieszkając w Grecji lub często podróżując do tego kraju. To prawdziwi miłośnicy wszystkiego, co greckie! Są pasjonatami nauczania, więc opracowują własne metody i materiały, by uczniowie jak najwięcej skorzystali. Na zajęciach przekonasz się, jak świetnie znają kulturę i zwyczaje Greków. Uchronią cię przed wpadkami językowymi, bo doskonale wiedzą, jakie typowe trudności z nauką mogą mieć Polacy. 

Czy istnieje idealny lektor dla każdego?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ważne, by była to osoba, przy której będziesz właśnie ty poczujesz się swobodnie i która wesprze twoją motywację. Zarówno doświadczony native speaker, jak i polski lektor nauczą cię płynnie posługiwać się greckim. Dlatego w E-polyglots zawsze pomagamy wybrać osobę, która poprowadzi twoje lekcje. Jesteśmy po to, by ułatwić ci decyzję. Nie musisz samodzielnie weryfikować kwalifikacji nauczyciela greckiego. Oszczędzasz wiele czasu i energii – możesz je wykorzystać na dłuższe wakacje lub naukę ? Z profesjonalistą, który ma odpowiednią wiedzę i entuzjazm, będzie ona efektywna i przyjemna.