Jeśli pierwsza wycieczka do Aten już za tobą, to być może udało ci się trafić na ulicznych handlarzy sprzedających charakterystyczne marionetki. Co to za barwne postacie?
Szczypta historii
W Grecji pojawiły się w dziewiętnastym wieku. To właśnie w czasach, gdy Grecja była pod panowaniem Imperium Osmańskiego, turecki teatr cieni zaczął rozpowszechniać się na jej terenie. Grecy wykorzystywali go, by w prześmiewczy, humorystyczny sposób opowiadać o rzeczywistości życia pod okupacją. Dziś teatr cieni, czyli theatro skion (θέατρο σκιών) jest częścią greckiego folkloru i mniej znaną stroną greckiej tradycji teatralnej. Przedstawiamy ci kilkoro jego bohaterów!
W rolach głównych
Karagiozis (Καραγκιόζις) – najważniejsza postać, której imieniem nazywa się czasem teatr cieni w ogóle. Poznasz go po garbie i długiej, zawsze wyciągniętej ręce. Jego główną troską życiową są sprawy materialne. Klepie biedę i bardzo stara się zapewnić byt swojej rodzinie – żonie i trzem synom. Każda okazja jest dla niego dobra, by zarobić trochę grosza – nie zawsze uczciwie!
Barbajorgos (Μπαρμπαγιώργος) – najzabawniejszy ze wszystkich bohaterów, wuj Karagiozisa, charakteryzuje się autentycznym, żywiołowym zachowaniem. Jest szczery i bezpośredni! Jako pasterz nosi typowy, tradycyjny strój góralski. Poznasz go po fustanelli – tradycyjnej spódnicy zakładanej kiedyś przez mężczyzn na Bałkanach.
Morfonios (Μορφονιός) – urodą wprawdzie nie grzeszy, jest jednak całkowicie przekonany o swoim uroku. Bierzmy z niego przykład i uczmy się od niego pewności siebie! Morfoniusz to dandys, ma jednak wielką głowę i ogromny nos. Wyjątkowa głupota i chciwość nie przeszkadzają mu wcale w próbach uwodzenia najpiękniejszych kobiet.
Weziropula (Βεζιρουπούλα) – jedna z nielicznych postaci kobiecych teatru cieni jest Turczynką zakochaną w Greku, którego nie może poślubić. Ucieleśnienie kobiecej urody –piękna, dobra, elegancka i wytrwała.
Gdzie ich spotkasz?
Przedstawienia oparte na tradycji teatru cieni odbywają się także współcześnie! Chociaż dziś rozrywkę zapewnia nam telewizor i Internet, to Karagiozis wciąż żyje w wyobraźni Greków. Sprawdź repertuar Teatru Cieni Athanasiou (Θεάτρο Σκιών Αθανασίου), a gdy będziesz w Atenach, koniecznie odwiedź Muzeum Teatru Cieni Spathario w Maroussi (Σπαθάρειο Μουσείο Θεάτρου Σκιών). To jedno z tych miejsc, do których możesz nie trafić samodzielnie, a warto! Nosi ono imię po Evgeniosie Spatharisie, wybitnym artyście greckiego teatru cieni i jest pierwszym tego typu muzeum na świecie. W miłej, kameralnej atmosferze możesz dowiedzieć się mnóstwo ciekawostek o tej sztuce, a przede wszystkim – zobaczyć na własne oczy postacie i pamiątki związane z Karagiozisem.