Przejdź do treści

Wielkie greckie wesele

Czego możesz spodziewać się po greckim weselu? Wszystkiego, począwszy od imprezy w ulubionej pizzerii pary młodej, poprzez kolację w restauracji lub w domu, aż po huczną imprezę nad brzegiem morza.

  Choć współcześnie coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnego wesela, to nawet mniej konserwatywni Grecy z wielu powodów decydują się na ślub. Jeśli jesteś jednym ze szczęściarzy, którzy urlop spędzą w Grecji, bo masz zaproszenie na wesele, przygotuj się! Greckie wesela nie różnią się bardzo od polskich, ale jest kilka rzeczy, o których warto wiedzieć.

  1. W kościele

  Jeżeli weźmiesz udział w ślubie kościelnym, może zaskoczyć cię kilka rzeczy. W greckim kościele panują inne zwyczaje niż w polskim. W czasie mszy ludzie rozmawiają ze sobą i wychodzą oraz wchodzą, więc może się zdarzyć, że nie zauważysz, że ceremonia już się rozpoczęła! Twoją uwagę zwróci pewnie taniec Izajasza, gdy para młoda w wieńcach stefana (στέφανα) stawia pierwsze wspólne kroki wokół ołtarza Po zakończeniu ślubu dostaniesz woreczek pełen migdałów otoczonych cukrową masą, zwany bomboniera (μπομπονιέρα).

  2. Prezenty

  W czasie wesela, gdy nadejdzie pora składania życzeń, w pewnym momencie podejdzie do ciebie para młoda, żeby podziękować za przybycie. Jak zareagować? Możesz powiedzieć po prostu sinharitiria (συγηαρητήρια) albo na zisete (να ζήσετε). Panu młodemu i pannie młodej towarzyszą rodzice – prezent wręczasz wtedy właśnie im!

  3. Taniec

  Nieodłączny element każdego wesela. Podczas tradycyjnych (ale nie tylko) imprez Grecy tańczą tradycyjne tańce wykonywane w kole lub korowodzie. Nie martw się, jeśli nie znasz kroków – nie są zbyt skomplikowane, a wesele będzie dla ciebie świetną okazją, by nauczyć się podstaw! W korowodzie nie tańczy się cały czas, więc będziesz mieć też szansę popisać się własnymi umiejętnościami, jeśli będziesz mieć na to ochotę!