Przejdź do treści

Greczynki mają moc

Archimedes, Pitagoras, Hipokrates… Jeśli ktoś zapyta cię o greckich uczonych, to prawdopodobnie bez żadnego problemu wymienisz choć kilku z nich.  A co z kobietami, które wniosły swój wkład w naukę lub edukację? Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w nauce, obchodzonego 11 lutego, przedstawiamy kilka Greczynek, które dzięki swojej inteligencji i wiedzy zapisały się na kartach historii – poznaj ich fascynujące losy!

Hypatia z Aleksandrii

Jeśli interesujesz się starożytną Grecją, to być może znasz tę wybitną starożytną filozofkę i matematyczkę. Hypatia z Aleksandrii (ok. 355-415) pochodziła z rodziny o tradycjach intelektualnych. Była córką Teona, ostatniego dyrektora słynnej Biblioteki Aleksandryjskiej. Prowadziła w swoim domu wykłady z astronomii i matematyki, zgromadziła wokół siebie także krąg osób zainteresowanych filozofią. Słynęła z tolerancji, wielkiej inteligencji i otwartości. Angażowała się też w politykę. Została brutalnie zamordowana. Jej życie i tragiczna śmierć od wieków przykuwa uwagę myślicieli i pisarzy – wiele osób łączy zamordowanie Hypatii z upadkiem Aleksandrii, a samą uczoną uznaje ją za „męczennicę nauki”. Biografię tej niezwykłej kobiety napisała Maria Dzielska – koniecznie sięgnij po „Hypatię z Aleksandrii”, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.

Kalliroi Parren

Kochasz Kretę? A czy wiesz, że na tej wyspie urodziła się jedna z ważniejszych działaczek ruchu kobiecego w Grecji? Dziennikarka i pisarka Kalliroi Parren już w XIX wieku rozpoczęła wydawanie pierwszego greckiego pisma przeznaczonego dla kobiet. Założyła wiele organizacji wspierających kobiety, promowała też ich edukację. Wśród jej licznych publikacji oprócz powieści społecznych znajdziesz m.in. napisaną w języku greckim Historię Greczynek od 1650 do 1860 roku. Jeśli wybierzesz się do Rethymno, by poćwiczyć swój grecki, może odnajdziesz popiersie upamiętniające Kalliroi Parren? Koniecznie daj nam znać, jeśli na nie trafisz!

Anna Apostolaki

Grecja kojarzy się z pięknymi plażami i morzem, ale także starożytnymi zabytkami. Tam, gdzie zabytki, tam też archeologia! Anna Apostolaki to pierwsza profesjonalna grecka archeolożka i pierwsza kobieta, która została członkinią Ateńskiego Towarzystwa Archeologicznego. Była specjalistką w zakresie starożytnych tradycji tkackich – świetnie znała się na historii tkanin, technikach ich produkcji i farbowaniu. Fascynował ją również kreteński haft – zresztą podobnie jak Kalliroi Parren, pochodziła z Krety! Dzięki opracowywaniu dla muzeów zbiorów będących efektem pracy kobiet starała się eksponować ich rolę w społeczeństwie. Kiedy pojedziesz do Grecji, zwróć uwagę na piękne tkaniny i hafty w tamtejszych muzeach. Naprawdę warto zobaczyć je na własne oczy.

Kobiety zajmowały się nauką już w starożytności, ale ich losy są często mniej znane niż losy uczonych. Ponieważ nauka greckiego to nie tylko poznawanie języka, lecz także kultury Grecji, to bardzo chętnie dzielimy się z tobą tymi trzema historiami. Niech zachęcą cię do własnych poszukiwań greckich dziewczyn i kobiet w nauce… najlepiej po grecku!